Българският превод на условията на CQWW 2012

lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Българският превод на условията на CQWW 2012

Мнение от lz2cj » 21 окт 2012, 21:28

За всички, които планират участие в CQWW Contest 2012
Тези от Вас, които ще се борят за призово класиране моля да обърнат специално внимание на "болдваните" части от текста.

За допълнителна информация относно конкретни често задавани въпроси посетете линка :
http://cqww.com/rules_faq.htm

Успех на всички.

73 de Doc LZ2CJ ( Member of CQWW Contest Committee )

CQ WW DX Contest 2012

SSB: 27-28 Октомври CW: 24-25 Ноември

Начало: Събота, 0000 GMT Край: Неделя, 2359 GMT

I. ЦЕЛ: Радиолюбителите по света да се свързват с други радиолюбители от колкото се може повече страни и зони.

II. ОБХВАТИ: Всички обхвати от 1.8 до 28 MHz с изключение на WARC обхватите.

III. КАТЕГОРИИ: (избира се само една)
За всички категории:
1. Участниците при изпълнение на всички действия, които оказват влияние на крайния им резултат трябва да работят в рамките на условията и ограниченията на избраната от тях категория.
2. Всички участници не трябва да използват повече от разрешената изходна мощност, съгласно избраната от тях категория на който и да било обхват. Изходящата мощност на който и да било обхват се измерва на изхода на използвания в момента усилвател / усилватели на мощност.
3. Всички предаватели и приемници използвани от участника трябва да се намират в границите на кръг с диаметър 500 m или в границите на собствеността на участника, което от двете е по-голямо.
4. Всички приемни и предавателни антени трябва физически да са свързани с проводник към използваните от участника предаватели и приемници.
5. За постигане на крайния резултат трябва да се използва само и единствено повиквателния знак на участника.
6. За всяко отделно участие в състезанието на различни участници трябва да се използва различен повиквателен знак.
7. Ако се използва радиостанция с изнесено управление, местонахождението и се определя от местонахождението на предавателите, приемниците и антените. Тя трябва да изпълнява всички изисквания към станциите и категориите описани в т. III.
8. Всеки участник, претендиращ за класиране на призово място, трябва да е съгласен да бъде посетен по всяко време на състезанието на място от "наблюдател" определен от организационния комитет (CQWW CC). Отказът на участник да отговори на нашата кореспонденция или да не предостави достъп на наблюдателя, може да доведе до забрана той да бъде официално класиран и да получава награди за тригодишен период.
9. Само спотването или молба за спотване към другите участници не е позволено.
10. Разрешава се само един сигнал на обхват във всеки един момент.
11. Не се разрешава ползването на изнесени приемници извън границите на местонахождението на станцията дефинирано по параграф 3 на правило III. Единствено изключение се прави за публично достъпните "Скимъри". Те могат да бъдат ползвани от участниците в категории - Много Оператори, Един Оператор - Подпомогнат и Екстрийм.
12. Когато участник използва два или повече предавателя на един обхват, той е длъжен да осигури софтуеърно или хардуеърно блокиране на тези предаватели, така че винаги да има САМО ЕДИН сигнал на обхвата във всеки един момент. Блокираните предаватели не могат да се използват за правене на редуващи се едно след друго общи повиквания на различни честоти на един обхват.

13. Не се разрешават корекции в лога след края на състезанието с използване на бази данни, записи от състезанието или други методи за потвърждаване на направените връзки. ( винаги важи правилото XII.2 )

14. Всички участници трябва да са прочели и да спазват условията за избраната от тях категория. Участникът се съгласява, че всяко нарушаване на правилата на състезанието може да доведе до червен или жълт картон. ( виж правило XIII )

IV. ВИДОВЕ КАТЕГОРИИ

A. Single Operator (1A - 2C ) - Категории "Един Оператор":
За всички категории "Single Operator" само един човек /операторът/ може да "допринася" за крайния резултат по време на самото състезание.
За всички участници в тази категория ( All Bands или Single – Band ) се разрешава само един сигнал във всеки един момент. Участниците в категория Един Оператор – Всички обхвати могат да сменят обхвата във всеки един момент.
Всякаква външна помощ допринасяща за провеждането на QSO от какъвто и да било вид /това включва, но не се изчерпва с използването на пакет, Скимър или Интернет/ автоматично прехвърля участника в категория Single Operator Assisted "Един Оператор - Подпомаган"

1A. Single Operator High (All Band or Single Band): Категория "Един Оператор - Голяма Мощност" (Всички Обхвати или Един Обхват) - Това означава ЕДИН оператор и ЕДИН сигнал по всяко едно време на състезанието. Всякаква външна помощ е забранена. Само-спотването или искане да бъде спотван не се разрешава. Общата мощност за обхват не трябва да надвишава 1500 W или максималната разрешена мощност в страната на участника, което от двете е по-малко.

1B. Single Operator Low (All Band or Single Band): Категория "Един Оператор - Малка Мощност" (Всички Обхвати или Един Обхват) - Това означава ЕДИН оператор и ЕДИН сигнал по всяко едно време на състезанието. Всякаква външна помощ е забранена. Само-спотването или искане да бъде спотван не се разрешава. Общата мощност за обхват не трябва да надвишава 100 W.

1C. Single Operator QRP (All Band or Single Band): Категория "Един Оператор - Много Малка Мощност" (QRP) - Това означава ЕДИН оператор и ЕДИН сигнал по всяко едно време на състезанието. Всякаква външна помощ е забранена. Само-спотването или искане да бъде спотван не се разрешава. Общата мощност за обхват не трябва да надвишава 5 W.

2. All Single Operator Assisted (All Band or Single Band): Категория "Един Оператор - Подпомогнат" Това означава ЕДИН оператор и ЕДИН сигнал по всяко време на състезанието. Разрешено е използването на допълнителна помощ - пакет, Скимър или Интернет. Само-спотването или искането да бъде спотван не е разрешено. Локален Скимър може да се използва само в границите на местонахождението на станцията дефинирано от параграф 3 на правило III.

2A. Single Operator High Power Assisted - Тоталната изходяща мощност не трябва да превишава 1500 вата.

2B. Single Operator Low Power Assisted - Тоталната мощност не трябва да превишава 100 вата

2C. Single Operator Assisted QRP - Тоталната мощност не трябва да превишава 5 вата

B. Multi-Operator - Категории "Много Оператори" - работи се само на ВСИЧКИ обхвати.

За всички категории " Много Оператори" : когато се използват два или повече предавателя на един обхват участникът е длъжен да осигури софтуеърно или хардуеърно блокиране, за да има САМО ЕДИН сигнал на обхвата във всеки един момент. Блокираните предаватели не могат да се използват за правене на редуващи се едно след друго общи повиквания на различни честоти на един обхват. Броят на операторите е неограничен.
1. Single Transmitter (MS): Един Предавател (Multi - Single / MS): Разрешава се само един предавател и един обхват в рамките на 10 минутен период. ИЗКЛЮЧЕНИЕ - ЕДИН и само ЕДИН друг обхват в рамките, на който и да било 10 минутен период от състезанието може да бъде използван за правене на QSO, но САМО ако то е НОВ множител! Десетминутният период започва да се отчита от времето, когато е направено QSO на дадения обхват. Станцията, която работи множители НЯМА право да вика CQ! Десет минутното правило важи ОТДЕЛНО за предавателя правещ общо повикване и за предавателя работещ множители. Участниците нарушили тези изисквания автоматично се прекласират в категория М2. Ако се използва компютърен дневник във формата Cabrillo, дневникът трябва ясно да показва от кой предавател е направенo всяко QSO!
2. Two Transmitters (M2): Два предавателя (Multi - Two / M2) Разрешени са максимум ДВА сигнала по всяко време от състезанието но на различни обхвати. И двата предавателя могат да работят която и да било станция. Един кореспондент може да бъде работен само един път на обхват без значение, кой от двата предавателя е използван за провеждането на QSO. Всеки от двата предавателя води отделен дневник на направените QSO за цялото времетраене на състезанието. Ако се използва компютърен дневник в Cabrillo формат трябва ясно да е посочено, кой от предавателите кои QSO е направил. Всеки от предавателите има право на максимум 8 смени на обхватите за всеки час (броено от 00 до 59 минута)
3. Multi-Transmitter (MM): Много Предаватели (Multi-Multi / MM) Няма ограничение за използваните предаватели, но се разрешава САМО ЕДИН сигнал във всеки един момент от състезанието на всеки един обхват.

C. Xtreme Contesting: Екстремна Категория - тя беше въведена, за да се поощрява развитието на технологиите в радиолюбителството. За да прочетете условията за тази категория идете на http://www.cqww.com и кликнете върху Xtreme Category Rules 2010.

D. Team Contesting: Отборно Първенство - Отборът може да се състои от които и да било 5 участника работещи в категория "Един Оператор" Един участник може да бъде член само на един отбор за всеки вид работа. Участието в такъв отбор не забранява на участника да изпрати резултата си като част от резултата на клуб. Резултатът на отбора представлява сборът от резултатите на петимата участници в отбора. Отборите се класират напълно отделно за двата тура на състезанието - телефонен и телеграфен. Списъкът на участниците в даден отбор трябва да бъде получен от организатора преди началото на състезанието на адрес teams@cqww.com или по факс или по пощата (CQ, Att: Team Contest, 25 Newbridge Road, Hicksville, NY 11801 U.S.A.; факс 516-681-2926). Класиралите се на първите места отбори за всеки вид работа ще бъдат наградени.

V. ОБМЯНА НА НОМЕРА: Обменят се рапорт и номера на зоната. В телефонния тур за българските станции номерът е - 59 20. В телеграфния тур съответно - 599 20.

VI. МНОЖИТЕЛ: Използват се два типа множители

1. Един множител се присъжда за всяка изработена зона на всеки отделен обхват.
2. Един множител се присъжда за всяка изработена страна на всеки един обхват.
Участниците могат да работят със собствената си страна и зона за множител (общо два множителя за всеки обхват). Зоните се броят съгласно CQ Zone Map. Страните се зачитат съгласно списъка на страните по DXCC и WAE. Границите на континентите се зачитат по WAC. Станциите намиращи се на морски съдове се броят за множител само като зона.

VII. ТОЧКИ:
1. За връзка със станция от друг континент се присъждат 3 точки.
2. За връзка с друга страна, но от същия континент се присъжда 1 точка. Изключение се прави за връзки между станции в рамките на Северна Америка, където за връзка се присъждат 2 точки.
3. За връзка между станции от една и съща страна точки не се присъждат, но връзката се брои за множител за страна и зона.

VIII. ПРЕСМЯТАНЕ НА КРАЙНИЯ РЕЗУЛТАТ: За всички участници - Сборът от точките за всички QSO се умножава по сумата от изработените зони и страни. Пример: 1000 точки от QSO Х 100 множителя (30 зони + 70 страни) = 100 000 точки краен резултат.

IX. НАГРАДИ: Дипломи за първо място се издават във всяка категория съгласно т. III. от правилата за всяка страна и радиолюбителските райони на САЩ, Канада, Европейска Русия, Испания, Полша и Япония. Всички резултати се публикуват. За да бъде класирана една станция за награда в категориите Single Operator, участникът трябва да е работил не по-малко от 12 часа. Станциите с много оператори трябва да са работили не по-малко от 24 часа. Отчет изпратен за един обхват се класира само в категорията "Един Оператор - Един Обхват". Отчет изпратен за няколко обхвата се класира в категория "Всички Обхвати", ако участникът не е отбелязал друго! За определени страни и зони, ако се сметне за уместно могат да бъдат награждавани с дипломи и участниците заели 2-ро и 3-то място. Всички дипломи и плаки се издават на името/инициала на станцията, от която е работено.

X. НАГРАДИ: Плаки се присъждат като награда на определени участници постигнали най-добър резултат в категорията си. Тези плаки се спонсорират от отделни радиолюбители или от радиолюбителски организации. За повече информация посетете страницата на състезанието в Интернет - http://www.cq-amateur-radio.com/cqwwhome.html Ако например европейска станция спечели плака за първо място в света, тогава тя не получава и плаката полагаща се за първо място на континента. Плаката за първо място в Европа се присъжда на станцията класирала се на второ място в Европа.

XI. КЛУБНО КЛАСИРАНЕ:
1. Клубът трябва да бъде локална група, а не национална организация.
2. Участващите членове трябва да се намират в радиус до 275 км от центъра на клубния регион, с изключение на DX експедициите осъществявани от членове на съответния клуб.
3. За да участва в клубното класиране даден клуб, трябва поне трима негови членове да са изпратили отчети за клубното класиране. Едновременно с това официален представител на клуба трябва да е изпратил списък с участващите членове и техните резултати отделно за телефонния и телеграфния тур на състезанието.

XII. ИНСТРУКЦИИ ОТНОСНО ОТЧЕТА:

1. Всички времена трябва да са по GMT.

2. Всички изпратени и приети номера трябва да са нанесени в отчета. Повиквателният знак на кореспондента трябва да се предаде по време на връзката, така както се изписва / нанася в лога от участника. Всякакви корекции на повиквателния знак в лога трябва да се правят само преди края на конкретната връзка. Ако първият път повиквателният знак на кореспондента е приет неправилно в края на връзката целият коригиран повиквателен знак на кореспондента или направената частична корекция на инициала трябва да бъдат предадени в ефир от участника.

3. Зоните и страните, които са множители, трябва да бъдат отбелязани като такива САМО първият път, когато са работени.

4. Изпращане на електронен отчет - Организационният комитет предпочита Вашият електронен отчет. Електронният отчет е задължителен за станциите борещи се за класиране в топ десет (топ шест). Изпращайки отчета си участникът автоматически се съгласява този отчет да бъде публичен (отворен за всички). Ако е възможно, в отчета да са посочени и честотите, на които е направено всяко QSO.

Изисквана информация към електронните отчети: Изпращайте електронния си отчет в КАБРИЛО формат, който всички по-известни Contest програми правят. Бъдете сигурни, че в "Subject" сте написали инициала на станцията (STATION CALLSIGN) и видът работа (MODE). Вашият електронен отчет ще бъде автоматически разпознат от сървъра. Вие ще получите по-късно и персонален код за достъп до отчета си от сървъра. С изпращането на електронен отчет от участника комитетът приема, че същият е спазил всички правила на състезанието и законите на страната, в която се е намирал участника по време на самото състезание. Изпращайте Вашите отчети за телефонния тур на ssb@cqww.com и за телеграфния тур на cw@cqww.com

5. Изпращане на отчети на хартия: При изпращане на хартиен отчет използвайте отделни листове за всеки отделен обхват. Всеки хартиен отчет трябва да включва отделен "обобщителен" лист, който да съдържа - цялата информация за крайния резултат, категорията на участника, името и адреса на участника написани с главни печатни букви. Ако нямате отпечатани листове, можете да си направите собствени, като трябва да има по 80 връзки на всеки лист формат А4. Всички участници изпращащи хартиен отчет и направили повече от 200 QSO на обхват трябва отделно да изпратят на отделен лист написани и подредени по азбучен ред инициалите на работените станции за всеки обхват.

6. Невалидни връзки (Bad QSOs) - Невалидните връзки се премахват от отчета на участника. За всяка премахната невалидна връзка се отнемат точките от ТРИ ЕКВИВАЛЕНТНИ връзки като наказание. Пример: Ако Ви е отпаднала връзка носеща Ви три точки, ще Ви бъдат отнети допълнително, като наказание още 9 точки (3 валидни връзки х 3 точки).

7. QRP и Low Power станциите трябва ясно да напишат в "обобщителния" лист (summary sheet) категорията си и изходната мощност, с която са работили. В този лист подписват и клетвена декларация, че са спазили правилата на състезанието.

XIII. ДЕЙСТВИЯ НА КОНТЕСТ КОМИТЕТА: (Правила при дисквалификация)
«ЖЪЛТ КАРТОН» - Участникът наказан с жълт картон се лишава от правото да получи награда от състезанието, в което е участвал.
«ДВА ЖЪЛТИ КАРТОНА» - Участник получил два жълти картона в три последователни състезания, ще бъде лишен да получава награди в две последователни години считано от датата на публикуване на резултатите от състезанието, в което е получил втория си жълт картон. Ако наказаният участник е в категория "Много Оператори" наказанието се отнася за всички участвали в отбора оператори.
«ЧЕРВЕН КАРТОН» - Работата на участника в това състезание не се оценява. Пълно дисквалифициране - отчетът не се приема за класиране. Участникът не може да получи награда от състезанието в което е наказан. Инициалите на участниците получили червен картон ще бъдат изписани в края на публикуваните резултати. Наказаните участници не могат да получават награди за период от една година от влизане в сила на наказанието им.
«ДВА ЧЕРВЕНИ КАРТОНА» - Участник получил два червени картона в пет последователни състезания не може да получава награди за период от три години след получаването на втория червен картон. Ако участникът е от категория "Много Оператори" наказанието важи за всички оператори.

1. Контест комитета си запазва правото да не включи в класирането отчет, за който е установено със сигурност, че грубо нарушава правилата на състезанието.
2. Нарушаването на правилата води до наказване на участника с жълт или червен картон според решението на контест комитета.
3. Неспортсменското поведение по време на състезанието може да бъде основание за решение на контест комитета за наказване с жълт или червен картон. Като такова поведение се смята използването на непозволени средства като например - клъстер, скимер, уреждане на връзки по телефона, използване на чат руумс и други. Не се разрешава корекция на повиквателни знаци в лога след края на контеста с използване на бази данни и промяна във времената на връзките – т.нар. “rubber clocking”.

4. Опитите да се "надписват" неосъществени в действителност връзки водят до наказване с жълт или червен картон.

5. Всеки участник е свободен да "оттегли" отчета си без обяснения преди да е получил официално писмо от контест комитета. Тогава комитетът ще обработи или не отчета според желанието на участника. Ако участникът оттегли отчета си едва след получаване на официално писмо от комитета, тогава в края на официалните резултати ще бъде написано, че участникът е изтеглил отчета си след предупредително писмо на контест комитета.

6. Изпращайки отчета си всеки участник се съгласява, че наказването с жълт или червен картон или други действия / решения на комитета са официални и окончателни.

7. Ако участникът е предупреден с картон наказанието му важи и за състезанията EUHFC, SCC RTTY и JIDXC.

8. Всички действия на контест комитета ще бъдат обявявани официално.

XIV. КРАЙНИ СРОКОВЕ ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ОТЧЕТИ:


1. Всички отчети трябва да бъдат изпратени до края на ПЕТИЯ ДЕН след края на контеста - преди 2 Ноември 2012 за телефонния тур и преди 30 Ноември 2012 за телеграфния тур на CQWW DX Contest.

2. Удължаване на срока за изпращане на отчета.То може да бъде поискано на е- мейл questions@cqww.com Искането за удължаване на срока трябва да се базира на основателна причина и трябва да бъде официално гарантирано от Директора на състезанието. Самото искане за удължаване трябва да бъде изпратено преди изтичане на официалния краен срок за изпращане на отчетите. Закъснелите отчети ще бъдат включени в крайните резултати, но не могат да се класират за получаване на награди.

3. Хартиените отчети и за двата тура трябва да бъдат изпращани на адрес: CQ Magazine, 25 Newbridge Road, Suite 309, Hicksville, NY 11801, USA. Отбележете ясно отвън на плика вида работа SSB или CW.



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Българският превод на условията на CQWW 2012

Мнение от lz2cj » 22 окт 2012, 08:57

PDF версия на уебинара на Ранди K5ZD за новото при CQWW 2012

http://www.cqww.com/resources.htm



Отговори