УКВ диплома на БФРЛ

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 17 яну 2013, 14:31

Не веднъж и не един човек ми е подсказвал идеята да се възстанови издаването на диплом на БФРЛ за направени връзки с български станции на УКВ.
Идеята е чудесна и ще предложа в УС да вземем решение за издаването и.

Иска ми се да събера мнения и съвети в тази област.

България има територии разположени в 12 квадрата, а именно - KN 11,12, 13, 21, 22, 23, 31, 32, 33, 41, 42, 43
!!! ( LZ1ZP: Малка корекция - квадратите са 14 - добавяме KN14 и KN34.)

Предлагам дипломата да има няколко степени - в зависимост от броя работени квадрати (всичките 12 квадрата са доста трудно условие, като се има впредвид, че в някои квадрати попада съвсем малка територия от България)

Събирам предложения:

- за наименование на дипломата
- разпределение на степените
- изготвяне на графичния дизайн
- други подробностти, които считате за важни

В очакване.....
Последна промяна от LZ1NY на 18 яну 2013, 10:14, променено общо 1 път.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Мнение от LZ1ZP » 17 яну 2013, 23:20

Здравей Викторе, здравейте любители на ултракъсите вълни...
Малка корекция - квадратите са 14 - добавяме KN14 и KN34.
Чудесна идея си подхванал. Мисля, че отдавна имаме необходимост от подобен приз на усилията за активност на УКВ. Нека да е нещо красиво и желано - с кеф да го показваш.
Според мен дипломите се делят основно на два типа - такива за популяризирани и други за престиж. Аз предлагам тази да е от първия вид - да популяризира работата на УКВ. Затова условията и не трябва да са трудноизпълними. Мисля, че работа с български станции от 5 различни квадрата е достатъчно като условие...Нека да има евентуално и "златна" диплома - за работа с български станции от 10 различни квадрата.
Потвърждаването на връзките да става с извадка от дневника.
След близо 25 години работа на УКВ, все още нямам потвърждение ( QSL-ка ) от KN14, KN41 и KN34 от българските станции, с които съм работил, а що касае моментната активност - по мое скромно мнение в 5 от 14-те квадрата има по 1 ( една-единствена ) станция, а в други два квадрата няма кой да се обади !
Това е моето предложение....73's Жоро



lz3sm
Мнения: 28
Регистриран на: 21 фев 2009, 18:55

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz3sm » 18 яну 2013, 06:46

Страхотна идея!
Аз не съм запален по УКВ ,но само заради идеята да имам българска диплома на УКВ си струва да се активизирам и там. :D
Условията трябва да са лесни за изпълнение ,за да имат стимул и по-млади колеги правещи първи крачки в хобито да покрият условията.
За работа с всички локатори -плакета или специален стикер.
Датата на изпълнение на Дипломата да бъде след 01.01.2013,за да се включат всички-стари и млади ...
Приятен ден!
73!Светли-lz3sm



LZ1NJS
Мнения: 12
Регистриран на: 17 апр 2010, 22:05

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NJS » 18 яну 2013, 09:08

Здравейте,

Щом съществуват квадрати без активност в тях, дали не можем да повзаимстваме от някои по-големи страни, които често имат дипломни програми насърчаващи портативна работа с цел активиране на именно такива по-"глухи" места? Естествено, това ще доведе до организирането на още една или две дипломи (като минимум за този който си е вдигнал апаратурата да експедиционира до съответното място).

73! Ники



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 18 яну 2013, 11:54

Здравейте,
"Датата на изпълнение на Дипломата да бъде след 01.01.2013,за да се включат всички-стари и млади ...", съгласен съм със Светли, това ще провокира активност у желаещите да получат дипломата.
"дипломни програми насърчаващи портативна работа с цел активиране на именно такива по-"глухи" места" , съгласен съм и с Ники. Само по себе си наличието на подобна диплома би предизвикало активирането на "белите" квадрати.
А какво мислите за обхватите и видовете работа ? Дали не е добре да има диплома за различните обхвати - 50МХз, 144МХз....? Не знам Вие, но аз едно време като събирах марки имах марки в различен цвят, но все с образа на английската кралица, т.е. разликата в дизайна не е необходимо да е голяма. Що касае видовете работа, мисля да са всички без използване на наземни ретранслатори - използването на сателитите и луната като ретранслатори, само по себе си е техническо достижение за ползуващите го и трябва да се приветства.

73's Жоро



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 30 яну 2013, 11:46

Благодаря на всички, които изразиха своето мнение - във форума и по други "канали" за връзка: скайпове, мейли, телефони...

Аз междувременно поогледах логовете от контестите на БФРЛ и от ИАРУ контестите през септември за 2011, 2011 и 2012г.
Разпределението на броя на LZ участниците по квадрати е следното:

55 станции в KN12
45 станции в KN22
30 станции в KN21
20 станции в KN23
14 станции в KN32
11 станции в KN33
11 станции в KN13
5 станции в KN43
4 станции в KN34
2 станции в KN31
1 станция в KN14
1 станция в KN11
0 станции в KN41 :shock:
0 станции в KN42 :shock:

Наблюденията на Жоро за "празните" квадрати са съвсем правилни...
— Жалко! — каза Пух. — Ама съвсем никой ли няма?
— Никой!
из "Мечо Пух"

Ясно ли личи в кои квадрати е съсредоточена активността, ясно се вижда къде ще интересно за експедиции...Интересно ще е както за организаторите на активността, така и за "ловците" на дипломи. Нали, Светли? :D

В първите пет квадрата по "населеност" са съсредоточени над 80% от "активистите" :D
Тези числа са участниците в състезанията, разбира се има и други любители на УКВ, които нямат слабост към контестите. Но предполагам, че няма да променят съотношенията, показани по-горе.

Надявам се скоро на вниманието ви да можем да представим вариант за условията и графичния дизайн на дипломата!
А темата винаги е отворена за предложения и обсъждане.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz3yy » 30 яну 2013, 15:46

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:23, променено общо 1 път.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 30 яну 2013, 17:14

Здравей, Наско!

Някой, който е ходил на подобни експедиции, може да каже, да разкаже и да докаже, че е ходил.... :D
Същото важи и за IOTA, Флора и фауна и др. подобни, независимо дали е на КВ или УКВ. А и ти си бил по експедиции....

Може би други ще внесат повече яснота.

Относно картата - има доста решения за показване, аз лично предпочитам това на F6FVY
Може да видиш: http://f6fvy.free.fr/qthLocator/fullScr ... cator=kn42 ...

Там в онова интересно кътче(сравнително близо до тебе), на една полянка, до едно храстче се събират ъгълчетата на 4 квадрата: KN31, KN32, KN41 и KN42. През лятото на 2011 минахме от там с твоя адаш - LZ3UA , ей така - да стъпим на тази полянка. Но запазихме радиомълчание, докато съпругите ни чакаха в колите на пътя :D

През 2010 LZ1KQ/p от KN42AA се класира на първо място на метеорния контест MMMonVHF and DUBUS 144 MHz Meteorscatter-Sprint Contest. Митко LZ1ZX също е бил там...
През 2005 LZ1UQ , LZ1BB, LZ2FI, LZ2FV, LZ2UU, LZ1ZX са бработили от KN41/42
И преди това ... например през 1990 е имало голям десант в този квадрат ... споменават се 25 човека - пак за метеорния контест по време на Персеидите.
Със сигурност има и други посещения и сигурно неволно съм пропуснал да споменя някои хора :?

В списъка на най-търсените квадрати ( eMost-Wanted-Squares ) попадат доста от "нашите" квадрати (е не сме в Топ10..., но интересът е завишен :) ) - KN 41, 42, 43, 14 че даже и KN21 http://www.mmmonvhf.de/mwsmap.php


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz3yy » 30 яну 2013, 18:40

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:23, променено общо 1 път.



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ2AB » 01 фев 2013, 21:38

Наско,
през 1999г ходихме август месец по време на метеорите
до Резово,доста голяма група.
LZ2BJ,LZ2VH,LZ3GM,LZ1QV,LZ1YP,LZ3CB,LZ1ZM,LZ1CGM.....
имаше и доста гости LZ5UV,LZ2MP,LZ5GM,LZ1GH и други за по ден два.
Моля ако съм пропуснал някой да ме извини.

73!на всички мераклии Кръстю LZ2AB



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ2AB » 01 фев 2013, 21:41

LZ2AB и група
LZ2AB и група
Rezovo august99 KN41.jpg (153.19 KиБ) Видяна 34879 пъти



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz3yy » 02 фев 2013, 01:37

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:22, променено общо 1 път.



LZ1PKZ
Мнения: 14
Регистриран на: 26 юни 2011, 21:58

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1PKZ » 02 фев 2013, 10:00

Точно определяне на координати на работещата станция с APRS,и кореспондента може да види на картата кой от кой квадрат работи.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 05 фев 2013, 15:58

Радвам се, че темата получи отзвук и подкрепа сред доста от четящите този форум.

Един от първите, които взеха да ме "ръчкат" да организираме издаването на такава диплома беше моя земляк Митко LZ1KG и това беше преди доста време... :(
Но явно трябваше нещата да "втасат" известно време или може би трябваше да се заприказвам на тази тема с Артин LZ1MAC, който прие с радост идеята и сътвори дизайна на дипломата.
И за мен, и за Артин, а предполагам и за другите които се включиха в подготовката и обсъждането, това беше едно приятно занимание през последните няколко дни, нарочно не казвам "работа" :-)

Ето и резултата :
Условия за издаване на дипломата на БФРЛ - LZ VHF/UHF Award (на български език)
LZ_VHF_UHF_Award_Rules_BG.pdf
(89.01 KиБ) Свален 664 пъти
Условия за издаване на дипломата на БФРЛ - LZ VHF/UHF Award (на английски език)
LZ_VHF_UHF_Award_Rules_EN.pdf
(82.97 KиБ) Свален 607 пъти
За ваша информация съм направил една справка на база връзките, проведени по време на УКВ състезанията през 2012г, която показва кои станции биха могли да кандидатстват за дипломата, ако се издаваше от преди. За LZ VHF/UHF Award ще се зачитат връзки от началота на настоящата 2013г.!
LZ_VHF_UHF_Award_Prilojenie.pdf
(30.68 KиБ) Свален 572 пъти


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от Assen-LZ2HQ » 12 фев 2013, 01:07

Не знам дали не е късно, но щом на самата диплома не пише на какъв вид работа са изпълнени условията за нейното получаване, предлагам да отпадне изискването само на един вид модулация да са направени връзките.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 12 фев 2013, 10:30

Идеята наистина е да НЕ се изисква връзките да бъдат САМО на един режим на работа, нито пък само на един обхват.

Задължителни условия са:
- броя на радиовръзките (наблюденията) с български радистанции от различни квадрати да съответства на степента, за която се кандидатства
- радиовръзките(наблюденията) да са на честоти над 50 МХц и да не са проведени през активни ретранслантори
- радиовръзките(наблюденията) да са след 1,01,2013
- радиовръзките да бъдат проведени в съответствие с лиценза на заявителя

Но е предвидена възможност дипломата да бъде заверена ( по желание на заявителя ) за изпълнени конкретни условия.

Затова в текста е записано "....МОГАТ да бъдат заверени...." или "заверки са възможни...", но НЕ се казва, че ТРЯБВА.

Това дава право желаещите да получат дипломата в няколко варианта, даже нещо повече - заявителят може да кандидатства за заверка по негово усмотрение: подсказвам идеи - само portable operation, CW радиовръзки направени на ръка или с ляв крак и т.н. въпрос на фантазия и " специфични методи, режими или условия,посочени от заявителя."

Още едно уточнение: картинката, която е показана е ОБРАЗЕЦ, произволен пример...Може би Асен обърнал внимание на "печата", на който пише "2м"... това всъщност е заверката (като опция), че радиовръзките са само на един конкретен обхват. Ако няма такава специална заверка - този хубав червен печат, разположен в долния ляв ъгъл просто няма да го има.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1MAC
Мнения: 9
Регистриран на: 03 мар 2012, 07:08
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1MAC » 12 фев 2013, 13:41

LZ1NY написа: Това дава право желаещите да получат дипломата в няколко варианта, даже нещо повече - заявителят може да кандидатства за заверка по негово усмотрение: подсказвам идеи - само portable operation, CW радиовръзки направени на ръка или с ляв крак и т.н. въпрос на фантазия и " специфични методи, режими или условия,посочени от заявителя."
Тази част много силно ми допада! :!:


[url=http://mikaelyan.com/shop/bg/65-qsl-kartichki]Дизайн и печат на персонализирани QSL картички[/url]

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 12 фев 2013, 16:54

Здравейте,
Поздрави за работата - Викторе и Артине !
Искам да споделя и моето виждане за условията и дипломата...Условията са ОК - прекрасно измислени, с "промоции" и "клиентски интерфейс", т.е. кой както може и желае!
Много ми се иска обаче дипломата да се доближи до наименованието си...т.е. да подсказва с вида си за това. Няма да скрия, че се опитах и аз да направя нещо като проект, но нито времето нито познанията ми по графичен дизайн ми позволиха да го сторя.А си мислех за следния фон....
Файлът е генериран с помощта на програмата GcmWin23. Естествено може да се разкраси и да се избере по различна проекция - например само България с околните ни страни....
Може ли да пробвате да замените сегашния "тапет" с този генериран от GcmWin23 ( именно от тази версия, защото само тя притежава собствена база данни и картите стават много детайлни, нещо което липсва в по-лъскавите нови версии ) ? Програмата е freeware и може да се изтегли от http://www.qsl.net/sm3gsj/download.htm.
Поздрави Жоро.
LZ1ZP
Прикачени файлове
VHF map
VHF map
KN22RR.JPG (343.96 KиБ) Видяна 34499 пъти



LZ1MAC
Мнения: 9
Регистриран на: 03 мар 2012, 07:08
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1MAC » 12 фев 2013, 17:17

Един бърз отговор на предложението на LZ1ZP:

Теоретично идеята ти е чудесна, но на практика (имайки предвид, че картата или по-скоро намека за такава) стои на заден план, във "фона", наличието на толкова елементи меко казано ще отвлича вниманието от основното и ще кара окото да се "лута" из всичката информация, която му е поднесена.
Все пак фона (който и да е той) е една мъничка добавка към цялото и по-скоро би следвало да има завършващ елемент, отколкото основно-информационен.
Това от мен за сега. :)

73!/LZ1MAC


[url=http://mikaelyan.com/shop/bg/65-qsl-kartichki]Дизайн и печат на персонализирани QSL картички[/url]

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 12 фев 2013, 17:48

Здравей,
И все пак държа на това, дипломата с вида си да показва за какво е...Така както е логото на една фирма, организация или държава.
Изображението може да е растерно ( за да не се набива на очи) или да заема само част от пространството. При наличие на масивни, контрастиращи на фона букви мисля, че ще се получи добре. Ето и едно изображение, което не изобилства от елементи...
Друга идея - на мястото на обекта в горния десен ъгъл , да се разположи мини галерия от снимки - в Picasa албума от проведените контести има доста.
Съжалявам, знам че по "по вкус и цвят няма приятели", че е трудно да се създаде нещо, което да се хареса на всички, че това, което сте направили отнема време.... Нека и други колеги да си дадат мнението, затова как да изглежда дипломата.

Поздрави. Жоро
Прикачени файлове
VHF map 1
VHF map 1
KN22RR.JPG (89.66 KиБ) Видяна 34488 пъти



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 12 фев 2013, 22:58

В подкрепа на това, което казвам по-горе - сканираната ми QSL -ка. Естествено, качеството на изображението е лошо заради ограничението за големина на прикачения файл и заради сканирането с 600 dpi. Мисля, че фонът не пречи на надписите, а е добра илюстарция на това, за което се "борят" кандидатите за слава - квадрати !
Просто една идея....
73's
Прикачени файлове
QSL.jpg
QSL.jpg (280.09 KиБ) Видяна 34442 пъти



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 08 май 2013, 11:29

Вчера , 7 май 2013 , на Деня на радиото, бе издадена УКВ дипломата на БФРЛ - LZ VHF/UHF Award със номер 1.

Цветан Петров LZ2FO получава СРЕБЪРНАТА степен на дипломата за установени двустранни връзки на 144MHz с български радиостанции от десет различни квадрата.

Честито!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 08 май 2013, 17:12

На 4 май вечерта изпратих заявка за дипломата /бронзова/ на посочения адрес.
До сега "ни вест,ни кост".Или адреса не е верен или някой не си чете пощата.
"...vhf@bfra.com LZ1CY заявка за диплома LZ VHF/UHF 05.05.13 00:52 35 KB ..."
73

Съжалявам,допусната грешка в адреса. Вината е моя.
Моите извинения на засегнатите лица.
73


LZ1CY

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 09 май 2013, 10:24

Викторе, Викторе......
Да беше казал в началото на Февруари, че всичко е приключило....условията и проекта са приети и одобрени - да не се "хабим" ! А аз си мисля, че правим нещо заедно - обсъждаме, даваме идеи в името на нещо общо, така че да стане то по-добро ! Или нещо бъркам ? ? Може би с поправките и предложенията си нещо преча....
Честито на спечелилите дипломата !
73'с Жоро LZ1ZP



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 09 май 2013, 11:05

Ееее, Жоро, Жоро!

Ни най-малко не пречиш! Уважавам всяко едно мнение изказано по този повод.
Виж колко от "елементите" в тази диплома са заимствани от писаното във форума или от разговори с хората , включително с теб.
И затова смятам, че се получи добра комбинация от условия-дизайн и то така, че да популяризират работата на УКВ сред българските любители, да предизвикат интерес на чужденците към "нашите" квадрати и да му е драго на човек да си я сложи на стената :-) !

Присъединявам се към твоите поздравления към първите номера от СРЕБЪРНАТА и БРОНЗОВАТА степен!

Остава въпрос ... кой и кога ще вземе ПЪРВАТА ЗЛАТНА степен? :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 09 май 2013, 12:26

Жалко,
Не си разбрал смисъла на поста ми - или по-скоро го интерпретираш. Продължавам да не одобрявам вида на дипломата ( това си е лично мое мнение) и начина, по който "нещата" се развиха - без по-широко обсъждане. След публикуването на проекто-условията има постoве от мен и Асен LZ2HQ, които нито са широка подкрепа за проекта за диплома, нито получават някакъв отговор, нито има информация в последствие, че проекта е одобрен от УС БФРЛ.... Сега се надявам да ме разбереш, когато правиш нещо, което касае много хора се опитай наистина да получиш мнението им, а не да го правиш DIY.
:D живота продължава. Няма да си го слагам на сърцето.....айде де.
73'с



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz2fo » 10 май 2013, 19:16

Здравейте, съжалявам за подадената от мен заявка.Както винаги се случва в България ,винаги нещо е згрешено и някой е недоволен.Честно тази диплома не ме топли хич, нито има някакво значение за мен в дългогодишната ми УКВ дейност,дипломите ми са достатъчно. С нетърпение обаче очаквам поредния ми номер на дипломата за работени и потвърдени 100 страни на 144Мхз - DXCC -144Mhz, изпратени са 110 QSL .По предварителни данни номера е някъде от 110 до 150!!!! Спокойно мога да се откажа от заявката си кажете само и готово......no problem.
73 LZ2FO Цецо



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 10 май 2013, 20:24

Защо съжаляваш за подадената заявка и защо искаш да се отказваш?
Никой не иска това. Единствената грешка е моята,че съм сгрешил
адреса при изпращането на моята заявка за което поднесох моите извинения.
Всичко е отдавна корегирано и няма никакви проблеми.Освен това дипломите
са в различни класове,т.е. различни дипломи.Честито за ДХСС 144, това наистина
е върхово постижение в УКВ работата но все пак трябва да помагаме и подкрепяме
популяризирането на LZ чрез УКВ и КВ дипломи,което в последно време не беше на ниво.
73


LZ1CY

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 11 май 2013, 08:55

Цецо, защо ще се отказваш ? Това е българска УКВ диплома ! Със сигурност нямаш такава....
Моите постове/мнение нямат за цел да принизят дипломата, а напротив да я направят по-желана - посредством вида и и широката и подкрепа от УКВ обществото ни, което я заслужава. Затова не ми допадна начина, по който се развиха нещата...
А какво ще правиш след като получиш DXCC 144MHz ? ? Ще спреш да работиш ли, или минаваш на къси вълни ?? Окачи я на стената и продължавай напред !

73'с Жоро LZ1ZP

P.S Позволявам си да редактирам и допълня поста си. Имам предложение към Виктор LZ1NY - да изпрати E-mail до всички, до които по принцип изпраща информация за предстоящите състезания, с два въпроса - "харесвате или не вида на дипломата", "харесвате или не условията на дипломата" и секция "предложения"...Резултатите от допитването да се публикуват тук. Нека тогава някой като мен да каже, че е недоволен! Докато не е станало късно - не е издадена първата диплома !



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz2fo » 11 май 2013, 15:52

Жоре ,здравей,
Аз никога не съм спирал да работя на КВ. По скоро ти не се пускаш там, за да се чуваме!!!!Всеки ден се пускам и там, макър и скромно. Какво ще правя после ли?? Просто ше добавям лепенки 120 DXCC , 130 DXCC и така докато може.....

73 Чакам на КВ ,когато няма УКВ....
LZ2FO



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz2fo » 23 май 2013, 16:50

Приятно ми е да информирам работещите на УКВ ,че ако всичко върви по план то на 01/02.06.2013 по време на LZ DX VHF/UHF контеста, LZ2FO ще бъде активен от квадрат KN14ka . Ще работя само на 144 Мхз ,за LZ предимно на SSB-144.340, и CW-144.114 +/- QRM ,но ще се включвам и на FM-145.450 за желаещите.Ще работя с 15ел антена ,IC746+LNA MGF1302-0.6Db NF, и около- 300 w . Всички който искат да изработят този редък квадрат на LZ нека завъртят антените на севро-запад.Квадрата е рядък и за дипломата - LZ VHF/UHF AWARD.

Успех на всички:
LZ2FO



lz1dx
Мнения: 67
Регистриран на: 10 яну 2008, 23:51

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz1dx » 23 май 2013, 18:32

Здравй Цецо,
Това е много хубава новина.Поздравление!!
Това ще засили интереса за получаване на дипломата както в ЛЗ така и от страна на чуждестранните УКВ-ти.
73 Нед
LZ1DX



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 23 май 2013, 21:44

От квадрата KN14 по малко от 10% са на българска територия...
През последните 4 години само една българска станция е работила от този квадрат по време на състезанията и това е LZ2VR от KN14GA

Цецо, пожелаваме ти всичко да върви по план и да има доста антени обърнати към теб :D
Сигурно още доста хора ще имат шанс да добавят този квадрат в лог-а...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 26 авг 2015, 21:14

Вече над две години и половина се издава УКВ дипломата на БФРЛ.
През това време пристигнаха 60 заявки, всички с изключение на три са одобрени.

Всеки коректен заявител, в рамките кратък период от време (от няколко часа, до няколко дена) получаваше своята диплома.
Всичките дипломи до 7.май.2015 са изготвени (персонално за всеки заявител) от автора на дипломата - Арти LZ1MAC. До тази дата всичко вървеше леко и аз с удоволствие разпращах изготвените от него дипломи и очаквах пристигащите заявки.

За съжаление след 8.05.2015 връзките с Артин взеха да стават все по трудни, всъщност почти невъзможни.
Вследствие на което се натрупаха над десет дипломи, които не са изготвени... а някои хора ги чакат вече над три месеца!
Лошо за имиджа на дипломата, на БФРЛ...

При един от малкото ни разговори през последните месеци LZ1MAC сподели, че няма нищо против някой друг да продължи се занимава с чисто техническата подготовка на дипломата вместо него. Има човек, нямаме файловете, сътворени от дизайнера... вече повече от месец чакаме.

Търсейки решение:
- ще изчакам до края на м. август да получа оригиналите на дизайна, за да продължим издаването на дипломата в същият и вид
- ще обявим конкурс за нов проект (по подобие на обявения преди време - http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=4&t=2193)
- ще търсим съдействие дипломния мениджър на БФРЛ да проеме работата ( чини ми се causa perduta )
- ще предложа да бъде прекратено издаването на дипломата (възможно най-лошият начин за приключване на проблема)

Надявам се да се сбъдне най-първия сценарий !
При което всички закъснели дипломи ще бъдат разпечатани, заверени и изпратени до получателите им за моя сметка.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 16 сеп 2015, 15:19

Развитие по въпроса с издаването на LZ VHF UHF Award няма.
Обявен е конкурс за нов дизайн на дипломата.
Условията, на които трябва отговаря проекта, са описани в прикачения файл.
Diploma LZ VHF UHF Award.pdf
(87.34 KиБ) Свален 395 пъти
Спорна работа на всички можещи и желаещи да станат автори на новата, стара диплома! :-)
В очакване на вълнуващи проекти !


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 09 ное 2015, 21:45

Днес отговорих на въпрос, поставен от LZ1XAD относно условията за издаване на Дипломата

" Нали може връзките да са от различни квадрати, а не само от един постоянен?"

Ето и моя коментар:
В условията за издаване на Дипломата няма изискване връзките да бъдат проведени от един и същи QTH или квадрат.

Дипломата има преди всичко популяризаторска цел и ако направиш връзки с определния брой квадрати, пътувайки из страната - това напълно съответства на нейния дух !
Друг е въпросът кога ще възстановим издаването и ... :(


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 10 ное 2015, 00:00

LZ1NY написа:Друг е въпросът кога ще възстановим издаването и ...
Съвети не мога да давам, не съм сертифициран. Мога само да споделя опит.
Две поредни години Пловдивския радиоклуб издава по една диплома всяка година
по различни поводи.Пробвахме с конкурси, предложения, проекти - нищо.
Хващаш се сам и правиш това,което ти трябва или ако нямаш възможност /какъвто е
случая с мен/ хващаш истински приятел да ти помогне. Правиш сам, издаваш сам
за да не си зависим от никого.Дизайна на нашите дипломи го прави мой приятел извън
България. Няма да коментирам дипломната програма и издаването на дипломи от
БФРЛ с новия дипломен менаджер. Желая ти успех.
73


LZ1CY

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 10 ное 2015, 07:52

Мда, чел съм Илф и Петров ... :-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz1fy » 10 ное 2015, 23:40

Протокол No.9
от проведено заседание на УС на БФРЛ
Дата и време на провеждането 15 Октомври 2015г. от 19:00ч. до 23:00ч.
Място на провеждането Офис на БФРЛ гр.
София, ж.к. Лагера. бл. 5

*********

7.2.2 УС на БФРЛ приема идеята на
Павел Величков, LZ1FY да
бъдат изработвани срещу
допълнително заплащане
плакети за състезания,
организирани от БФРЛ, на
желаещите в класацията им
след 3-то място. Възлага на
Павел Величков, LZ1FY да
изготви ценово предложение за
услугата по изработка и
изпращане.
срок 13.11.2015г. Павел Величков,LZ1FY

********

Ангеле,
ангажирах се с плакетите, а вероятно ще се ангажирам и с дипломите.
Имам вазможност, без да ползвам услугите на задргранични "приятели",
да направя нещо стойностно по въпроса!
Виктор обяви конкурс, но.......?!?
В момента работя по дизайна, което се оказва "препъни камъчето", и ще
предложа поне по два варианта за дипломи и плакети за всички контести
на БФРЛ.
По-горе е посочен срок, с който ще се съобразя!
Дискусиите по дизайна могат да се правят и тук, защото това ще е добре дошло за автора.
Всеки клуб е в правото си да издава каквато си иска диплома, но все някой
трябва да направи нещо безкористно и на ФЕДЕРАЛНО (от федерация) ниво....!
БФРЛ си е наша и трябва да си я обичаме!
Ръководителите й са преходни!

Поздрави,
Павел, LZ1FY



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 11 ное 2015, 09:55

lz1fy написа: но все някой
трябва да направи нещо безкористно и на ФЕДЕРАЛНО (от федерация) ниво....!
БФРЛ си е наша и трябва да си я обичаме!
Това на мен ли го казваш, дето се опитвах няколко години да ги накарам
да намерят дипломен менаджер за федерацията,защото се излагахме пред света?

"..... и ще предложа поне по два варианта за дипломи и плакети за всички контести
на БФРЛ.По-горе е посочен срок, с който ще се съобразя!...."

Става въпрос за другите дипломи а не за контестите.Говорим за съвсем различни неща.
lz1fy написа:Ръководителите й са преходни!
Много си прав. Дано някои хора го разберат.
73


LZ1CY

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1NY » 13 фев 2016, 21:44

Поради неизвестни и неочаквани затруднения, издаването на УКВ дипломата на БФРЛ "LZ VHF/UHF Award" беше прекъснато от средата на май.2015 до ден днешен.

Тази вечер имах удоволствието да подготвя за изпращане "новата" диплома, за тези които очакваха търпеливо този момент ( Е, някои... и не чак толкова търпеливо :-) ) .

Като компенсация за забавянето "закъснелите" дипломи - две сребърни и 15 бронзови ще заминат по пощата (подписани и подпечатани от БФРЛ) към своите притежатели.

От днес нататък отново важи правилото - "Дипломата се издава безплатно в електронен вариант"

Искам да благодаря на Васил от Пещера, LZ1NT, който безкористно работи по новия дизайн. Благодарение на него и на негови помощници, на Ели LZ1YLE, която пое техническата и организационна страна на въпроса... благодарение на тези хора стана възможно да продължим издаването на тази диплома!
awards.jpg
Квадрати, дипломи и 73 - ще има за всички! :-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от LZ1ZP » 15 фев 2016, 09:35

Викторе, браво !
Поздрави за всички заели се с организирането, изработката и координацията. Страхотен дизайн и идея за отделяне на различните нива на диплома.

73'с Жоро



lz1ag
Мнения: 14
Регистриран на: 05 яну 2011, 21:44

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz1ag » 20 фев 2016, 18:06

През последните няколко дни се опитвам да подредя малко QSL картичките, които съм получил. Оказа се че имам потвърдени 14 LZ квадрати на 144 MHz.Ето списъка им:
KN11 LZ1UH 04.06.1992 (KN11SU)
KN12 LZ1WY/P 26.06.1982 (LC55a)
KN13 LZ2US 07.07.1985 (KN13SF)
KN14 LZ2KBI/P 03.05.1980 (LE75g)
KN21 LZ1NL/P 29.07.1978 (MB24g)
KN22 LZ2IP/P 05.05.1973 (MC14e)
KN23 LZ2SA 12.09.1973 (MD79h)
KN31 LZ1KG 02.08.1988 (KN32CS)
KN32 LZ1XS 24.09.1982 (NC48a)
KN33 LZ2AB 05.05.1979 (ND78b)
KN34 LZ2KSL 06.07.1974 (NE77a)
KN41 LZ1QH/P 04.08.1979 (OB01h)
KN42 LZ1V 08.08.1990 (KN42AA)
KN43 LZ2KKO 25.07.1981 (OD42c)
В скобите съм отбелязал квадрата, както е написан на картичката.
Може би ще получа златна диплома? Какво да се прави - предимство на ОТ!
73, Ангел LZ1AG.



lz1ag
Мнения: 14
Регистриран на: 05 яну 2011, 21:44

Re: УКВ диплома на БФРЛ

Мнение от lz1ag » 20 фев 2016, 18:27

Нямам право да изпращам заявка за дипломата, защото всички QSL са от миналия век, но написах списъка за да одтам почит към онези наши
колеги, които бяха активни УКВ-исти и някои от тях са SK.
73, Ангел LZ1AG.



Отговори