Покана за участие в LZ радиотренировка

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 24 юли 2013, 16:22

Националния план за защита при бедствия може да прочетете на:
http://bgsecres.files.wordpress.com/201 ... a_2012.pdf
Включени са много министерства,разпределени са много милиони,всичко
е написано перфектно на книга.Планът е 5 годишен,от 2014 година ще
се пише нов,ще се разпределят нови средства. Но ние не сме нито БЧК,
нито министерство.Освен като "бедни роднини" да се опитаме да се
"присламчим" някъде,дано някой ни хареса като помощен персонал.На
първо време трябва да научат,че съществуваме и на какво сме способни
и най-вече държавната администрация,която се занимава с регламентиране
на нашата дейност,на базата на препоръките в международните документи,
най-после да внесе корекции във въпросния документ за да можем официално
да правим реклама на нашите възможности в това направление.
73


LZ1CY

lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1hst » 24 юли 2013, 16:25

Здравейте,

И без официална покана, ще има представител на БЧК на тренировката.

73 !



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1mnw » 26 юли 2013, 08:23

Днес -26.07.2013 година след 12.00 часа сме на мястото на срещата и вече ще посрещаме гости. Постоянно ще слушаме R- 10 на Снежанка 145 375 за координация на пристигащите .



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 27 юли 2013, 19:12

По мои данни в радиотренировката вхеха участие 54 радиостанции на къси вълни и още около 9 на УКВ.
Надявам се да нямам пропуски:

Карта1:
http://www.lz1fw.com/LZRT/EMCOM/RT-27-07-2013_b.png

Карта 2:
http://www.lz1fw.com/LZRT/EMCOM/RT-27-07-2013_c.png

LZ0I - KN32UK
LZ1BFR, LZ1CY, LZ1DJ, LZ1QZ, LZ1MDU, LZ2KSC/1 - KN21JQ
LZ1BT - KN12WV
LZ1FH - KN12MO
LZ1FI - KN22JP
LZ1FW - KN12RG
LZ1GJI - KN22DA
LZ1IF, LZ1RI - KN32GL
LZ1JY - KN12PR
LZ1KAA (+R1) - KN12PT
LZ1KCO - KN21QP
LZ1KD -KN32FV
LZ1KZ - KN22QP
LZ1MC - KN22VQ
LZ1ME/2 - KN13HM
LZ1NPN - KN12VC
LZ1PPL - KN21PU
LZ1RQ - KN12PQ
LZ1SDR - KN22FC
LZ1SJ - KN32DQ
LZ1SV - KN12JN
LZ1VVD - KN12SJ
LZ1WE - KN12PU
LZ1XL/2 - KN33JF
LZ1ZF - KN13OT
LZ2AE - KN33XE
LZ2AN - KN13PT
LZ2CM - KN13OO
LZ2DIM - KN22PU
LZ2EMO - KN33WE
LZ2HR - KN33MF
LZ2KB - KN33GF
LZ2KST - KN33WG
LZ2MW - KN23TB
LZ2UX - KN12PQ
LZ3AD - KN32DQ
LZ3FM, LZ2ZN - KN33JR
LZ3GH, LZ3NF - KN32IT
LZ3OB - KN23ID
LZ3PZ - KN12SH
LZ3SV - KN21SW
LZ4LN - KN13GN (R-7)
LZ4NY - KN13QM
LZ5QZ - KN32RM
LZ5ZN - KN22DE
LZ5ZX - KN12XJ
TA3IW - KM39LN
Последна промяна от LZ1FW на 28 юли 2013, 10:33, променено общо 1 път.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ2CM » 28 юли 2013, 09:43

Здравейте,
Малки корекций:

-LZ2AN-KN13PT м."Стана" 2км изток от Лом
-LZ4NY- KN13QM с.Владимирово
-LZ1ME/2 - KN13HM с.Чупрене Белоградчишко
-LZ4LN - KN13GN с.Стакевци Белоградчишко от УКВ R-7 Белоградчик.
Това е от мен .73!Пламен



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz1qz » 28 юли 2013, 16:52

Здравейте,
още една корекция вместо lz1qz работи lz5qz.Моята задача беше да участвам в разставянето на техниката и се оказа че за около 20 мин.
успяхме да изправим DUNAX а да оборудваме работното място с FT817 и да се включим в тренировката .Оказа се че с тази антена на височина около 1700 метра успяхме да чуем всички кореспонденти в участващи в тренировката.И накрая благодарности на организаторите.Ако сме живи догодина пак сме на поляната.
73!!! Кольо lz1qz



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юли 2013, 17:08

Мдааа тренировката мина много добре, според мен, но два въпроса ме интригуват.Как така председателя на турската федерация не е получил виза и не можа да гостува?
Втория въпрос - представители на другите балкански държави бяха ли поканени и присъстваха ли?
Всичко друго беше много добре - винаги съм казвал , че ако ние тука в България не се чуваме ....въобще не ме интересува на какъв контест ще ме чуят и в кой листинг из интернет ще ми излезе инициала :lol: :lol:



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 28 юли 2013, 20:17

Записи направени по време на радиотренировката. Качеството на видеото е намалено съзнателно, за да се намали размера на файловете.

От записа може да се види кой как се е чувал в село Говедарци и как се е променяло прохождението по време на радиотренировката.

73, Сашо, LZ1FW/1

Радиотренировка - Рожен - 27.07.2013 - Част 1
начало 10:56 LZT (07:56 GMT), продължителност 29:56
http://www.youtube.com/watch?v=zmobWdXJ ... e=youtu.be

Радиотренировка - Рожен - 27.07.2013 - Част 2
начало 11:26 LZT (08:26 GMT), продължителност 26:04
http://www.youtube.com/watch?v=IU6H1nUA ... e=youtu.be

Радиотренировка - Рожен - 27.07.2013 - Част 3
начало 11:53 LZT (08:53 GMT), продължителност 29:58
http://www.youtube.com/watch?v=EyV3BDn- ... e=youtu.be

Радиотренировка - Рожен - 27.07.2013 - Част 4
начало 12:23 LZT (09:23 GMT), продължителност 15:20
http://www.youtube.com/watch?v=sifNFXCf ... e=youtu.be



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 28 юли 2013, 20:34

Няма никаква интрига за визата на Azis - президента на Турската федерация.
Причините са чисто административни.
- той се е подал документите малко късно - на 22.07.2013;
- технологичното време за издаване на българска виза е доста голямо;
- обади ни се за съдействие за ускоряване на процеса в четвъртък на обед;
- пратихме e-mail до Генералното консулство на Р. България в Истанбул и после се чух със секретарката на консула;
- за съжаление консула е отсъствал в четвъртък следобед и реално е задействал ускорената процедура в петък до обед;
- в петък времето не е било достатъчно да се получи отговор от София (всички визи задължително се разрешават от София).



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юли 2013, 20:52

Благодаря за отговорът, а нещо по въпроса за представители на румънската и сръбската федерации?
Канени ли са били?Ако не са били канени , защо?
Ако станат бедствия там ще им помагаме ли въпреки , че нямаме подписан меморандум? :mrgreen: :mrgreen:

Между другото разбрах, че прекрасно се е работел R1 от поляните над Смолян, като никога до сега!Браво на момчетата дето го направиха истински репитер!!



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 28 юли 2013, 21:03

Те не бяха поканени, понеже идеята на събирането беше страните да имат общи граници по между си. Специално този меморандум беше подготвян доста време и беше замислен именно в този формат.
Що се касае Сърбия и Румъния - разбира се, че е редно да има подобно споразумение и с тях, но въпреки липсата му не вярвам някой да откаже помощ ако се наложи.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юли 2013, 21:11

:shock: :shock: Страните да имат общи граници!?!
Че България , Румъния и Сърбия нямат ли общи граници!?Че даже и Македония?!

Господин Ценков, (сега се загледах в инициала, извинете) с цялото ми уважение, но това звучи смешно!
Смолянска област не е държавата България , както и БФРА не е федерацията на смолянските радиолюбители, така че кое е водещото?Областта която прави тренировката си кани съседите според границите или федерацията, която застава зад мероприятието като национална организация, е редно да покани представители на всички балкански държави.
Излиза, че трябва да чакаме видинските радиолюбители да направят такава тренировка, че да поканим румънците и сърбите?



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 28 юли 2013, 22:10

lz3nn написа:Те не бяха поканени, понеже идеята на събирането беше страните да имат общи граници по между си. Специално този меморандум беше подготвян доста време и беше замислен именно в този форма
Г-н Петков, мисля,че този отговор е напълно изчерпателен. Ако не сте разбрали да поясня. Аз зададох същите въпроси на място
и ми беше разяснено подробно.Както пише и по горе,този документ е подготвян дълго време по предложение и желание на
двете съседни нам страни в една от които преди години български радиолюбители са оказали ценна помощ в бедствена ситуация.
Тази страна,Турция,няма обща граница примерно с Румъния или Сърбия за да им се притече бързо и директно на помощ при нужда.
Гърция също няма обща граница с Румъния. По закона на логиката само България има обща граница със Сърбия и Румъния и съответно
и тези две страни също имат обща граница.За в бъдеще може да се работи по въпроса за отделен документ с посочените две страни.
LZ1NPN написа:Господин Ценков, (сега се загледах в инициала, извинете) с цялото ми уважение, но това звучи смешно!
Г-н Петков, с цялото ми уважение обаче обясненията на Председателя на УС на БФРЛ не звучат никак смешно.Ако Вие не сте разбрали
нещо това си е Ваш проблем.И аз се загледах в инициала Ви и не можах да го намеря между инициалите на членовете ва БФРЛ.Може би начина
за общуване не е точно този.И за да завърша - преди време,на работното си място,бях закачил надпис,касаещ случайни посетители:
"Ако няма какво да правиш,не го прави тук".
73


LZ1CY

lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 28 юли 2013, 22:15

В случая водещо беше ВСИЧКИ страни да имат общи граници - мисля, че беше ясно обяснено!!
Не ми е известно Сърбия, Румъния, Турция и Гърция да имат обща такава. Никога не е стоял въпросът България да бъде главен координационен център - идеята е всички страни да са равноправни и при необходимост да работят пряко - затова е необходимо да имат обща граница.
Пак ще повторя, че това споразумение беше подготвяно дълго време и по принцип беше договорено да се подпише в Одрин. Конкретната инициатива на колегите в Смолян и Кърджали, подкрепена от БФРЛ беше повода подписването му да стане в България - след съгласието на колегите от Гърция и Турция разбира се.
И не мога да разбера къде е проблема.
Прерастването на упражнението на общ регионален принцип (балкански, на Югоизточна Европа ...) е съвсем друго нещо.
Досега не са водени разговори и не е имало инициативи с колегите от Румъния и Сърбия, но това не пречи разбира се да поработим и в това направление.
Поздрави:
Виктор Ценков - LZ3NN



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 28 юли 2013, 23:19

Благодаря Ви г-н.Ценков, отговорът Ви е изчерпателен и обяснява всичко.Така не остават никакви съмнения относно организацията и поканените лица.Според мен този отговор беше необходим за хората, които не са били на роженските поляни и не са получили информация от първа ръка.

Сега да отговоря и на адвоката:
Уважаеми LZ1CY очевидно не сте разбрал нито въпросът ми, нито към кого е отправен:
1.Какво мислите Вие LZ1CY мен не ме интерсува, защото както виждате въпросите ми са отправени към г-н.Ценков.Почакайте да станете председател на федерацията и тогава може би ще Ви задам и на Вас няколко въпроса :lol: Но бъдете търпелив, изчакайте това да стане.
2.Това, че на Вас нещо са Ви разяснили на роженските поляни не означава,че сте го разбрали.
3.Как ми звучи някое изказване е въпрос на моя преценка, в която Вашето мнение не участва.
4.Дали съм член на федерацията или не няма никакво значение след като уважавам решенията и я приемам за национална организация на радиолюбителите.Между другото не бях видял в условията за тренировката да е включено и членуване в БФРА.Та значи щом като не член на БФРА съм допуснат да участвам в тренировката пак като такъв ще си задавам и въпросите към компетентните лица......забележете - Не към Вас, а към компетентните лица.
5.Ако аз бъркам с тона си, то вашия императивно-менторски стил е крайно нелеп и дори смешен :mrgreen: .Нали не се опитвате да ме поучавате? :lol: Така разговаряйте с подчинените си или с роднините си, но не и с мен. :D Сигурен съм, че не Ви липсва житейски опит и добре знаете един дълго размахван пръст къде се оказва на края :lol:
6.Надписите, които Вие закачате на работното си място отнасящи се за случайни посетители мен не ме касаят защото не смятам да посещавам работното Ви място, а кой какъв е тук в този форум решавате не Вие.Но какво пък оценявам завършека на писанието Ви - завучи духовито! :D

Между другото очаквах да Ви чуя като индивидуален участник в тренировката, а се оказа, че сте се навъртал край главната станция :lol: :lol:

73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 28 юли 2013, 23:55

LZ1NPN написа:Между другото очаквах да Ви чуя като индивидуален участник в тренировката, а се оказа, че сте се навъртал край главната станция
Има едно много правилно радиолюбителско определение: Освен добра апаратура и добри антени трябват и чифт добри уши.
Да бяхте слушали по добре.Естествено след тренировката всички се събрахме около главната станция за разбор и коментари.


LZ1CY

LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1DJ » 29 юли 2013, 07:45

Уважаеми колеги, LZ1NPN и LZ1CY усещам, че искате та се упражнявате в красноречие и излишна полемика. Петьо, ако беше на разбора нямаше сега тук да питаш и пишеш излишно, а на Ангел му трябваше време да дойде от съседния баир, от където работеше LZ1CY и не се е въртял до главната станция. Може и мен да не си ме чул, като LZ1DJ, въпреки че бях в списъка на заявителите, но ако си чул LZ1KCO това бях аз. През цялото време ти се чуваше много добре. В рамките на уважението един към друг, за когото и да е, предлагам да се води спокоен и уважителен тон !

73 LZ1DJ Коста.
Последна промяна от LZ1DJ на 29 юли 2013, 09:31, променено общо 1 път.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 29 юли 2013, 08:48

LZ1DJ написа: усещам, че искате та се упражнявате в красноречие
Аз,лично,не се упражнявам в красноречие,и доколкото преценявам тона ми е
повече от уважителен.Със завършека на последния ми пост исках да кажа нещо
по деликатен начин но явно не са ме разбрали.Оценили са само "духовитостта" му.
Ще се опитам да бъда възможно по културно директен,дано да бъда разбран.
LZ1NPN написа:но това звучи смешно
LZ1NPN написа:крайно нелеп и дори смешен
LZ1NPN написа:забележете - Не към Вас, а към компетентните лица
LZ1NPN написа:уважавам решенията и я приемам за национална организация на радиолюбителите
След като уважавате решенията и приемате БФРЛ то покажете това по някакъв начин,
поне станете член на организацията за да може да се смеете официално на членовете
на ръководството на БФРЛ /председател на УС и член на КС/.За компетентноста на
посочените няма да коментирам,това могат да коментират тези,които са ги избирали
а не "симпатизантите".Имаше една поговорка "Който се смее последен....".
Ще помоля модераторите на форума на този етап да бъдат по снизходителни към
подобни квалификации към ръководството на БФРЛ,които квалификации мисля,че представляват
някакво нарушение на правилата на форума.
73


LZ1CY

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 09:06

Коце, тебе те чух много добре, LZ1CY не съм го чул.Сега дали е въпрос на добра техника и добри уши или на моментно състояние на прохождението е друг въпрос при условие, че чувах добре LZ4NY и още няколко QRP станции.
Амии много добре, LZ1CY e участвал като истиски радиолюбител, а не като гост на някаква показуха, респект!
Поради тази причина и аз не бях на роженските поляни макар, че съм част от екипа на SWAT.bg .За мен беше по-важно да изпробвам няколко антени, най-вече новата ми NVIS антена, и да оптимизирам антенния парк, който бих взел в такава ситуация.
И понеже г-н.Ценков изчерпателно обясни ситуацията с поканите, с гостите и с неприсъствието на председателя , на турската федерация и разсея всички съмнения породени от първия му кратък отговор.Смятам разговорът за приключен в тази му част.
Но и за напред няма да приемам отговори от типа - ....ако сте бил на срещата сте щял да знаете...- и да не съм бил на срещата съм участвал в тренировката и съм дал приноса си в инициативата.
Разясняването на подобни ситуации е стъпка в посоката на пълна прозрачност при работата на БФРА , а това би било само от полза на радиолюбителите.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 09:57

LZ1CY написа: След като уважавате решенията и приемате БФРЛ то покажете това по някакъв начин,
поне станете член на организацията за да може да се смеете официално на членовете
на ръководството на БФРЛ /председател на УС и член на КС/.За компетентноста на
посочените няма да коментирам,това могат да коментират тези,които са ги избирали
а не "симпатизантите".Имаше една поговорка "Който се смее последен....".
Ще помоля модераторите на форума на този етап да бъдат по снизходителни към
подобни квалификации към ръководството на БФРЛ,които квалификации мисля,че представляват
някакво нарушение на правилата на форума.
73
Вие уважаеми LZ1CY явно не правите разлика между смях и присмех?!Но по интересно е, че според Вас трябва да съм член на БФРЛ , за да мога да коментирам или да се смея на ръководството и.А как мислите дали трябва да съм член на кабинета, за да се смея, критикувам, че даже и да плюя по правителството, премиера и президента :mrgreen: :mrgreen: това е пълен нонсенс уважаеми и намек за някакъв тоталитарен стил на работа :mrgreen: :mrgreen:
Дали "симпатизантите" имат право на въпрос към и на отговор от страна на председателя, в избирането на, когото не са участвали нагледно Ви показа г-н.Ценков.Така, че и този въпрос е приключен.Исторически погледнато "симпатизантите" обикновено не избират, но много често свалят :lol: Та тогава се вижда кой се смее последен :wink:
Нямам нужда от ничия снизхоздителност защото с ясно съзнание Ви казвам - императивно-менторски стил на изказване, размахване на пръст, квалификаци по адрес на другите( няколко страници по-назад ме бяхте нарекъл адвокат на LZ1SEW), опити за разделяне на участниците в този форум на радиолюбители първо и второ качество, сега виждам, че ги делите и по друг признак - членове и не членове.Винаги ще бъда против подобно поведение без значение човека срещу мен на какъв пост е и за какво се мисли.
А колкото до това дали ще бъда баннат от форума - до вчера не знаех за този форум и живеех добре, ако от утре забравя за него какво ще се промени за мен?
Такива завоалирани заплахи, показващи единствено и само безсилие са смешни и кореспондират с времето на инициалите с дробна черта Z :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Почвам да си мисля , че още бленувате онова време :mrgreen: :mrgreen:



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1RF » 29 юли 2013, 10:26

Предлагам на вниманието на всички вариант на материал за резултатите и изводите от тренировката. Нека с обща помощ го допълним и редактираме и БФРЛ го изпрати официално да заинтересованите институции.

Проведена тренировка за действие на радиолюбителска мрежа при бедствия и аварии - 26-27 юли 2013 г. вр. Рожен
"Изводи:
1.Радиолюбителите в България разполагат със стационарни и частично с мобилни, технически средства и капацитет за активно и ефективно участие при осъществяването на надеждни резервни комуникации в случаи на кризи, бедствия и аварии. В тренировката общо са се регистрирали, като доброволци за действия при извънредни ситуации /.......да се разчете точно броя на участвалите и как в приложение/ над 50 радиолюбители от цялата страна. Виж./Приложение 1/

2.Радиолюбителите имат възможност в случай на необходимост, за мобилност при изграждането на локални мрежи в КВ обхвата и предаването на информация по УКВ и КВ до координационен център на БФРЛ, както и директно до комуникационен център на НС „Гражданска защита”, оборудван с радиолюбителска апаратура. За съжаление любителската радиостанция на "Гражданска защита беше закрита.

3.За изграждането на радиолюбителските комуникационни мрежи не е необходимо да се използват значителни средства, тъй като радиолюбителите ползват своя собствена апаратура инсталирана в дома им /някои с възможност за мобилен вариант/, подготовката и преподготовката им е самостоятелна и в случай на нужда могат да бъдат на разположение 24 часа в денонощието.

4.Потвърдена беше ефективността на мрежата на БФРЛ за предаване на информация при условията на радиолюбителски обмен и използване на радиолюбителски позивни, на КВ обхватите. Слабата активност на УКВ, може би се дължи и на факта, че част от репитрите не се използват активно поради изискването апаратурите да са оборудвани с тонални системи за отключването им.

5.Наред с утвърдените канали и способи за връзка, използвани масово от радиолюбителите като SSB и CW се налага необходимостта от създаване на условия за експериментирането на нови съвременни средства за предаването на цифрова информация, директно и/или чрез използването на радиомодемна връзка на КВ и УКВ.

Препоръки:
1.Необходимо е да се положат съвместни усилия от страна на БФРЛ, респективно „Гражданска защита”, БЧК и общинските ръководства по места за поетапно изграждане на радиолюбителски приемо-предавателни центрове, които да бъдат използвани от радиолюбителите в случай на нужда, както и за подготовката на нови радиолюбители - доброволци.Такива центрове като начало могатда бъдат изградени в София и Казанлък.

2.Предвид спецификата на радиолюбителската дейност /радиолюбителите се лицензират от Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/ е необходимо БФРЛ със съдействието на общинските ръководства по места и представителите на НС „Гражданска защита” да започне процес на подготовка на нови радиолюбители-доброволци /специално със скаутските организации/ с цел привличането на млади хора и подготовката им за участие в подобни мероприятия в бъдеще.

3.Необходимо е юридически да се регламентира статута на „доброволец” в случаите на кризи, бедствия и аварии. Начините на уведомяване и мобилизация на доброволците, правата и задълженията им при конкретните обстоятелства, както и ангажиментите на държавните институции, свързани с подготовката и преподготовката им.

4.Желателно е в най-скоро време да се организират мероприятия /под формата на експеримент/ за обучение на доброволци-радиолюбители, като в програмите се включи и други направления, като даване на първа медицинска помощ, действия при химическо въздействие или обгазяване и др. В тази връзка е необходимо е да се предприемат действия за подготовка на съответни програми от страна на БФРЛ, общинските отдели по образование и „Гражданска защита” и БЧК.

5.БФРЛ е готова да съдейства, част от служителите в НС „Гражданска защита” по тяхно желание да бъдат подготвени, съгласно изискванията за радиолюбители и получат свой собствен лиценз и позивна.

6.Практическите резултати в упражнението налагат необходимостта от продължаване на експериментите провеждани от радиолюбителите при предаването на цифрова информация директно и чрез използването на модеми на КВ и УКВ, като и за развитието на проект на БФРА и IARU във връзка с работата на тел. 112 и връзкатасевропейския център задействияпри кризи и аварии.

7.С резултатите от тренировката да бъдат запознати писменно или на специална среща в присъствието и на журналисти заинтересованите институции, като ЕК, представители на Парламента, МВР, Общината, БЧК и др."

Този материал би могъл да се доразвие с общи усилия да се подготви и изпрати.
Предлагам Сашо- LZ1FW и Павел - LZ1FY да поемат редакцията. Доказали са, че могат!
73
Милчо - LZ1RF



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 10:59

LZ1RF написа:

4.Потвърдена беше ефективността на мрежата на БФРЛ за предаване на информация при условията на радиолюбителски обмен и използване на радиолюбителски позивни, на КВ обхватите. Слабата активност на УКВ, може би се дължи и на факта, че част от репитрите не се използват активно поради изискването апаратурите да са оборудвани с тонални системи за отключването им.
Само едно уточнение г-н.Миланов - няма VHF репитер от национално значение, който да е с тон за отключване.Моля проверете това, за да се убедите, че е така.
Така, че слабата активност на репитрите от национално значение по време на тренировката не се дължи на споменатата от Вас причина.

Относно т.5 от анализа Ви подкрепям напълно.Цифровите видове комуникация предлагат висока шумоустойчивост на свръзката , а в комбинация със система за контрол на грешката предполагат висока достоверност при приемане на излъчената информация.

73!
Последна промяна от LZ1NPN на 29 юли 2013, 11:17, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 29 юли 2013, 11:15

Милчо,
надявам се да си пратил документа на LZ3NN преди да го пуснеш във форума...

Забележки по същество:
1. "За съжаление любителската радиостанция на "Гражданска защита беше закрита."
В регистъра на КРС повиквателния знак LZ1KGZ е активен и е на "РАДИОКЛУБ КЪМ ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ГРАЖДАНСКА ЗАЩИТА"

2. "случай на нужда могат да бъдат на разположение 24 часа в денонощието"
Това звучи добре, но далеч не е вярно за всички радиолюбители. Примерно за мен това ще е вярно само в близките 3-4 дена, но като ми свърши отпуската ще спре да е вярно. Няма да си загърбя работата за 24 часа, тя също е важна , включително и при кризи и аварии.
Тук идеята е вярна, остава да се намери по-точна и по-вярна формулировка. Вахта 365x24 е ненужно преувеличено.

3. "част от репитрите не се използват активно поради изискването апаратурите да са оборудвани с тонални системи за отключването им"
Това не е проблем за съвременните носими радиостанции. Време е да забравим за Леновете и Танталите, 2013 година сме все пак.

4. "поетапно изграждане на радиолюбителски приемо-предавателни центрове"
Силата на радиолюбителите е именно независимостта им от утвърдените държавни структури. Ако "приемо-предавателните центрове" работят, това означава, че и останалите държавни комуникационни съоръжения ще работят. Няма нужда да се опитваме да дублираме работата на професионалисти, получанащи заплати в държавни структури. Резултатът вероятно ще бъде само по-голяма бъркотия. Силата на радиолюбителите е това, че те не са на едно място и не зависят и работоспособността на телекомуникационната мрежа. Събиратето им в центрове ще унищожи това предимство.

5. "Сашо- LZ1FW и Павел - LZ1FY да поемат редакцията. Доказали са, че могат!"
Аз съм доказъл, че пиша с множество правописни грешки. Работя по въпроса, ама много ме надценяваш.
Каквото мога аз ще помагам, с дебелата изрична уговорка, че не искам и няма да заемам абсолютно никаква изборна или почетна позиция където и да било.

73, Сашо



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 29 юли 2013, 12:00

LZ1NPN написа:А как мислите дали трябва да съм член на кабинета, за да се смея, критикувам, че даже и да плюя по правителството, премиера и президента
Г-н Петков, съжалявам,нямам Вашето свободно време да се задълбочавам в непродуктивни
и безмислени спорове.Още повече,във всяка следваща фаза,с политически елемент.
В този форум с политика не се занимаваме.Изглежда става традиция членове на клуба,в
който Вие членувате,да предизвикват модераторите на форума и след това да "ръсят"
бисери във Фейсбук.
LZ1NPN написа:Такива завоалирани заплахи, показващи единствено и само безсилие са смешни и кореспондират с времето на инициалите с дробна черта Z
Това не са заплахи,просто напомням,че форума си има правила и всеки регистриран участник е прочел и се е съгласил с тях.
LZ1NPN написа:Почвам да си мисля , че още бленувате онова време
"Онова" време имаше "/Z" за работещите в ефира,сега вече няма. В "онова" време нямаше сайт и форум,
сега има и съответно има и администратори и модератори.Ако не се спазват някои елементарни правила
ще настане хаос. Повтарям се но отново призовавам да не пренасяме еуфорията от улицата тук,на форума.
LZ1FW написа:1. "За съжаление любителската радиостанция на "Гражданска защита беше закрита."
В регистъра на КРС повиквателния знак LZ1KGZ е активен и е на "РАДИОКЛУБ КЪМ ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ГРАЖДАНСКА ЗАЩИТА"
Сашо,в регистъра има още над 6 хиляди инициала.Дали са актуални? Дали сегашното ръководство на бившата Гражданска
защита знае,че имат регистрирана любителска радиостанция? "Де юре" има, "де факто" няма.Може би текста трябва да се корегира с
нещо от рода на "да се активира работата на любителската радиостанция на ......"
Материала,като цяло, е много необходим, има възможности за още добавки и уточнения.
73
Последна промяна от LZ1CY на 30 юли 2013, 09:04, променено общо 1 път.


LZ1CY

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1RF » 29 юли 2013, 13:11

Сашо, здрасти...
Хайде по ред:
1. Не съм пратил материала на Виктор, пускам го първо тук. Да се обработи да има консенсус и БФРЛ да го изпрати. Ако го изпратя на Виктор това означава, само Виктор да го редактира, а на мен ми се струва, че ако участват повече хора ще бъде по-добре. Например според мен би било добре този материал да бъде погледнат и от Румен Гечев - LZ1MS, който в момента е член и на Парламента ни, а значи и наше лоби там. Освен всичко друго Виктор Ценков, като председател на БФРЛ според мен за периода в който е председател е "пръв сред равни" и най-добре би било да изразява наложилото се общо мнение. Така е при демокрацията. Не уличната. Затова предлагам да обсъдим материала и да му го подготвим на Виктор, а той от името на организацията да го предостави на институциите. Защото БФРЛ е също институция, каквато е била преди, каквато ще си остане и след Виктор Ценков. Надявам се, че той приема тези мои думи и няма да се сърди. Което разбира се не означава, че той не може да се включи в обсъждането на материала, разбира се.
2. Станцията на "Гражданска защита" е в регистъра но не работи. Навремето там беше LZ1WE - Тодор. Сега май няма радиолюбители.
3. За 24 часа имам предвид това което са правили колегите от Кърджали в Турция. 24 часово дежурство не означава да се носи само от един човек.
4. За репитрите може да се окаже, че ще се използват и тантали и ленове. Още повече че част от съвременната китайска апаратура е без възможност за тонално повикване, което я прави неизползваема при репитри какъвто е този на Петрохан.
5. Приемо - предавателните центрове се има предвид това което беше на Рожен - главната станция. Идеята беше мобилни групи да събират информация от мястото на събитието да я предоставят на главния център който от своя страна да я предоставя на ГЗ и 112 чрез използването включително и на цифрови методи. Тези центрове ще са напълно автономни. Казанлък се има предвид, че е в центъра на България, а и имат добра антенна система.
6. С Павката не ви надценявам. И двамата сте пунктуални и систематични. Просто за тази задача ще са необходими 5-6 дена да кажем до края на тази седмица. Нека всеки си даде предложенията и да се обобщят.

73
Милчо



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 13:14

LZ1CY написа: Г-н Петков, съжалявам,нямам Вашето свободно време да се задълбочавам в непродуктивни
и безмислени спорове.Още повече,във всяка следваща фаза,с политически елемент.
В този форум с политика не се занимаваме.Изглежда става традиция членове на клуба,в
който Вие членувате,да предизвикват модераторите на форума и след това да "ръсят"
бисери във Фейсбук.

73
Влизам Ви в положение, аз за сега разполагам с цялото си време и имам време за почти всичко.
Ето Ви пример без политически елемент: Трябва ли да съм участвал в избора на ръководството , на БНТ, за да имам право да критикувам програмата им?
Не членувам в клуба, който визирате, само съм им помагал с финансови средства(когато съм можел, разбира се) за техните начинания и за това бях поканен от тях да ги придружа на роженските поляни.Благодарение на тях има модерна репитерна и APRS мрежа в България.Всички на роженските поляни са видели как работи Р1 - като никога преди - след намесата на хората от този клуб.Сега като се замисля - ще взема да подам една молба за членство в техния клуб.
Така ще бъда част от организация, която без да проси пари от когото и да било прави нещо в полза на радиолюбителството.
Защото и в Библията е казано - .....по делата им ще ги познаете...
А за сблъсъка между носителите на новото и защитниците на статуквото е излишно да се говори - този сблъсък е исторически обоснован и неминуем......както и е доказано как завършва :D
73!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 29 юли 2013, 13:16

LZ1NPN написа:...няма VHF репитер от национално значение, който да е с тон за отключване...Така, че слабата активност на репитрите от национално значение по време на тренировката не се дължи на споменатата от Вас причина.
За съжаление федерацията вече не разполага с нито един репитер от национално значение. Ръководството на БФРЛ допусна те да бъдат унищожени и подменени с частни такива. На частните не може да се разчита, защото използването им силно зависи от настроението на собственика им LZ1LSD и групичката около него. Нищо не гарантира, че няма да има филтриране през репитрите, както това стана през APRS гейтовете собственост на същия човек и монтирани от същата групичка. Това ги прави ненадеждни и неизползваеми за обществени мероприятия от национално значение. Така, че е излишно на сегашния етап да се коментира активността през тези репитри.

Преди да продължи дискусията на тема използването на радиолюбителските ретранслатори по време на бедствия и аварии БФРЛ трябва първо да инсталира отново своите ретранслатори на стратегическите комуникационни точки връх Ботев, вр. Ком и Черни връх.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1ZF » 29 юли 2013, 13:23

Здравейте колеги,

Искам да взема отношение по два въпроса:

1. Относно ретранслатора на вр.Ботев R2 - от месец Септември 2012 г. пътувам постоянно по маршрута гр.Лом - Стара Загора по няколко маршрута - през прохода Петрохан - София - Стара Загора, през старата Витиня - Горно Камарци - Карлово - Стара Загора, също и през Плевен - Габрово - Стара Загора. През последните седмици пътувах и до Приморско, а вчера и до Силистра.
Работя /М от колата на УКВ с FT-897D (също и FT-857D) и двубандва мобилна антена. Мога да ви уверя, че този ретранслатор НИКОГА не е работил с толкова добро покритие по ВСИЧКИ направления и искам да изкажа БЛАГОДАРНОСТ на колегите, които се грижат за поддържането му. Много добре работят и R1, R3 и многото регионални (местни) ретранслатори.

2. Пак поставям на обсъждане въпроса дали е необходимо желаещите да участват в подобни радиолюбителски мрежи да попълнят данни с каква техника и възможности разполагат и да ги изпратят до отговорника от УС на БФРЛ (независимо дали са членове на БФРЛ и не са членове). Вече бях публикувал подобни анкетни карти http://dox.bg/files/dw?a=29c412d312

73 Гошо



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1RF » 29 юли 2013, 13:26

Предлагам да не отклоняваме темата в посока репитрите. Не че няма какво да се каже. Сама по себе си тренировката показа реалната активност на КВ и УКВ мрежите. Необходимо е да се направят изводите на какво може да се разчита и на какво не. Не дай си боже разбира се ...
Нека обобщим резултатите от реалните действия и да се опитаме да получим разбиране и подкрепа.
73
Милчо



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 13:42

LZ1BB написа: За съжаление федерацията вече не разполага с нито един репитер от национално значение. Ръководството на БФРЛ допусна те да бъдат унищожени и подменени с частни такива. На частните не може да се разчита, защото използването им силно зависи от настроението на собственика им LZ1LSD и групичката около него. Нищо не гарантира, че няма да има филтриране през репитрите, както това стана през APRS гейтовете собственост на същия човек и монтирани от същата групичка. Това ги прави ненадеждни и неизползваеми за обществени мероприятия от национално значение. Така, че е излишно на сегашния етап да се коментира активността през тези репитри.

Преди да продължи дискусията на тема използването на радиолюбителските ретранслатори по време на бедствия и аварии БФРЛ трябва първо да инсталира отново своите ретранслатори на стратегическите комуникационни точки връх Ботев, вр. Ком и Черни връх.
Вероятно има известна истина в това, което казвате.Но нека погледнем чисто технически:
1.Филтрация позивна през аналогов репитер няма как да стане.Може да се приложи единствено така нареченото "затискане" като форма на РЕБ :lol:
2.Филтрация по позивна може да стане много лесно през D-Star репитрите.
3.Филтрация по позивна лесно става на APRS гейтовете.
Все още нямам изградена концепция относно филтрацията на APRS гейтовете , от време на време пускам APRS гейт на къси вълни в 14-та мрежа и също така пускам гейт на 144.800.При условие, че гейта ми е само RX и е просто един радиоприемник осъществяващ преход на информацията от радиоканал към интернет(сиреч пасивно устройство) и аз съм му собственик , и е с антена инсталирана на покрива на моята къща - нямам ли право да определя какво и кого ще слуша това устройство ?
Но подчертавам - става дума за гейт инсталиран в дома ми а не на някой връх.
Тази теза за това, че не може да се разчита на тези репитри и АПРС системата ми е добре позната и от разговори със засегнати хора , от офроуда.Но аз я причислявам към детските болести на системата.Още повече , че сега не виждам някой да е бил филтриран в АПРС системата.Тъкмо напротив един от засегнатите с учудване установи, че не е филтриран .Което показва, че тези неща са надживяни.Технически погледнато системата работи много добре, репитрите също.На никой не му е пречено да ги ползва.А докато дойде момента да се изгради по-добра система не виждам какви са пречките тази да се ползва.Всъщност пречките явно са от субективен характер.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 29 юли 2013, 14:49

LZ1NPN написа:... нека погледнем чисто технически:
1. Филтрация позивна през аналогов репитер няма как да стане.Може да се приложи единствено така нареченото "затискане" като форма на РЕБ
...
Тази теза за това, че не може да се разчита на тези репитри и АПРС системата ми е добре позната и от разговори със засегнати хора , от офроуда.
Филтрация през аналогов ретранслатор може да стане не само чрез затискане, а и като той се изключва дистанционно като с това не се дава възможност на даден човек или група хора да го използват. Може би тук има хора, които помнят случая със Серго LZ1SE. Впрочем както се вижда и от твоя пост не е само мое мнение, че не може да се разчита на репитрите контролирани от LZ1LSD и групичката около него. Сам казваш, че има потърпевши (засегнати, както ти си ги нарекъл). Значи може да има пак и то във всеки един момент. Затова е наложително БФРЛ отново да инсталира своите репитри на местата от където бяха свалени от същата тази групичка.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 14:59

Всичко е възможно, все пак репитрите се управляват от хора.Така че трябва да се работи с хората.....както се казваше в армията - ....работа за повишаване на морално-волевите качества...



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NY » 29 юли 2013, 17:16

Днес1 29.07.2013 в сайта на Радиоверига "Фокус" в раздела за регионални новини от Смолян, бе публикуван материал за обсъжданото събитие

http://www.focus-radio.net/?action=news&id=682249


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 29 юли 2013, 17:17

Моля Ви да не разводняваме темата в съвсем други посоки.

Не знам за кои път повтарям, че няма унищожени репитри!!! Има прекрасно работещи R1, R2 и пуснати много нови с 'национално' значение!!! Това са фактите, от тук насетне всеки може да си ги интерпретира и фантазира свободно!

По повод мероприятието до края на седмицата трябва да се изготви доклад на мероприятието.
Ще помоля екипа координирал упражнението да го направи. Написаното от г-н Миланов разбира се, че може и е редно да послужи като основа. Имам уговорка с г-н Господинов (пратеника на г-жа Кристалина Георгиева) следващата седмица да направим среща и да предприемем следващите стъпки. Не бива да се проточват дълго във времето нещата. Всички гости бяха впечатлени от радиолюбителството и трябва да използваме този факт без да се бавим.

Виктор Ценков - LZ3NN



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1UPI » 29 юли 2013, 18:33

lz3nn написа: По повод мероприятието до края на седмицата трябва да се изготви доклад на мероприятието.
Ще помоля екипа координирал упражнението да го направи. Написаното от г-н Миланов разбира се, че може и е редно да послужи като основа.

Имам уговорка с г-н Господинов (пратеника на г-жа Кристалина Георгиева) следващата седмица да направим среща и да предприемем следващите стъпки. Не бива да се проточват дълго във времето нещата. Всички гости бяха впечатлени от радиолюбителството и трябва да използваме този факт без да се бавим.

Виктор Ценков - LZ3NN
Може и да съм пропуснал, но като основно виждане на много от участниците в тренировката беше да се определи някаква периодичност и повтаряемост на подобни занятия (половин или една година). Не го видях по-горе.
Понеже стана ясно, че тренировката се извършва според тристранно споразумение между България, Турция и Гърция, има ли яснота, кога ще има подобни тренировки и в другите две страни? Ще са включени ли и наши станции в тези тренировки или както беше тяхното участие в случая, ще бъдем само слушатели? (изключвам единичната турска станция, защото тя бе по-скоро изключение, отколкото участник).
Като въпрос от поста по-горе ми изниква още следното - какви биха били "следващите стъпки" които ще се правят заедно с комисар Георгиева и нейния кабинет? За какво бихме/те могли да използваме/те този факт(че са впечатлени)? Чисто информационно, в каква насока може тя да е полезна - законодателно в европарламента и еврокомисията, законодателно в нашата държава, чисто финансово ... Какви аспекти се очаква да бъдат обсъдени на тази среща? Може би е редно, ако ни разясните възможностите, да се получат предложения от хората, които четат и пишат и тук.

Относно УКВ-то, формАта на тренировката предполагаше липса на участници. Нямаше определени "базови станции по региони", които да предават и приемат информация от участниците с УКВ апаратура, към главната станция. Това при следващи тренировки може да се вземе пред вид.

П.П. Темата с рипитрите и АПРС-ите мисля, че я има в друг раздел и нито е тук мястото, нито е редно да се губи на хората времето с подобни гнусни истории извън радиолюбителството.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 29 юли 2013, 19:12

lz3nn написа:Не знам за кои път повтарям, че няма унищожени репитри!!!
Е как да няма? Федерационните ретранслатори са не само демонтирани и премахнати от стратегическите републикански комуникационни точки, но вече и справка в публичния регистър на КРС показва, че не фигурират дори само като инициали. На тяхно място са монтирани ДРУГИ репитри, които са ЧАСТНИ и нямат нищо общо с федерацията, освен че използваха договора на БФРЛ с НУРТС за това свое деяние. Не без твое знание. Така, че Викторе, не заблуждавай хората. Ако мислиш, че не съм прав назови инициалите на ретранслаторите, които са собственост на БФРЛ и къде са разположени те. Това, че ще се пише доклад до Кристалина Георгиева не означава, че не може да си кажем истината и да настояваме за възстановяване на федерационните ретранслатори.



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 29 юли 2013, 19:18

Ивайло, много правилно си усетил за какво става въпрос.
Общо взето идеите са как да се намери мястото на радиолюбителите в европейското и нашето законодателство.

По отношение на европейското, г-жа Георгиева още в Казанлък ни информира, че в тази насока се работи, но за съжаление нещата стават доста бавно и тези промени макар заложени сега, ще станат факт следващият период след 2015г.

Има значителен шанс при промяната на нашият закон за реакции при бедствия и аварии да се намери мястото на радиолюбителите. В момента такава актуализация се подготвя, така че тук имаме възможност нещата да се случат по-бързо. Един член в закона е достатъчен - след това нещата са по-лесни. Финансовият аспект би бил възможен само при наличието на необходимото законодателство.
От службата в МВР, занимаваща се с бедствия ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО" имат и идея всички неправителствени организации в обществена полза, които имат отношение по темата на доброволен принцип да направят асоциация на която на която да бъде намерено място в закона.

Това в общи линии ни бяха основните разговори с пратеника на г-жа Георгиева - г-н Господинов и представителите на Гражданска защита и Червеният кръст.

В момента нещата са сурови, както ви споменах, но се надявам до края на другата седмица да имаме по-голяма яснота.

Виктор - LZ3NN



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 20:58

LZ1BB написа:
lz3nn написа:Не знам за кои път повтарям, че няма унищожени репитри!!!
Е как да няма? Федерационните ретранслатори са не само демонтирани и премахнати от стратегическите републикански комуникационни точки, но вече и справка в публичния регистър на КРС показва, че не фигурират дори само като инициали. На тяхно място са монтирани ДРУГИ репитри, които са ЧАСТНИ и нямат нищо общо с федерацията, освен че използваха договора на БФРЛ с НУРТС за това свое деяние. Не без твое знание. Така, че Викторе, не заблуждавай хората. Ако мислиш, че не съм прав назови инициалите на ретранслаторите, които са собственост на БФРЛ и къде са разположени те. Това, че ще се пише доклад до Кристалина Георгиева не означава, че не може да си кажем истината и да настояваме за възстановяване на федерационните ретранслатори.
Частни или не работят в пъти по-добре от преди, с инсталираните на нови места мрежата покри по-голяма територия.Освен това са с напълно изрядна документация и разрешителни от КРС. Факта, че и аз съм давал пари за тези репитри не ме кара да ги чувствам като мои или частни, но както забелязвам тезата, че са частни явно е удобна за манипулация на аудиторията.
Заставам зад позицията на председателя - няма частни репитри , а има добре работещи модерни репитри и една добре развита репитерна и АПРС мрежа.
Останалото е въпрос на интерпретация. :wink:



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 29 юли 2013, 22:06

LZ1BB написа:Така, че Викторе, не заблуждавай хората. Ако мислиш, че не съм прав назови инициалите на ретранслаторите, които са собственост на БФРЛ и къде са разположени те.
Хари, не знам кой заблуждава хората - за това си има съответните регистри. Припомням ти къде може се намери нужната официална информация:

http://crc.bg:8080/dpls/apex/f?p=923:16 ... 61_X:0,0,1

Ако не можеш да го отвориш, ето една малка част от информацията на него:

БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ НА РАДИОЛЮБИТЕЛИТЕ - ул. "Алабин" № 33, вх. А, ет. 4, кантора 427, п.к.1000 гр.София, Община:
LZ0BOT Ретранслатор ВИКТОР ЦЕНКОВ ЦЕНКОВ LZ3NN
LZ0CER Ретранслатор ВИКТОР ЦЕНКОВ ЦЕНКОВ LZ3NN
LZ0CUM Ретранслатор ВИКТОР ЦЕНКОВ ЦЕНКОВ LZ3NN
LZ0IVA Ретранслатор БОГДАН АЛЕКСИЕВ БОГДАНОВ LZ1VO
LZ0NAO Ретранслатор КРАСИМИР МИЛЕВ ЯРЪМОВ LZ3KL
LZ0ROJ Ретранслатор КРАСИМИР МИЛЕВ ЯРЪМОВ LZ3KL
LZ0SMN Ретранслатор ЗЛАТАН МИЛКОВ ДИМИТРОВ LZ4ZD
LZ0TRG Ретранслатор ТАНЬО ПЕЕВ ТАНЕВ LZ1TP
LZ0WOL Ретранслатор ВИКТОР ЦЕНКОВ ЦЕНКОВ LZ3NN

С това смятам тази тема за окончателно изчерпана и повече не възнамерявам да ти отговарям на заяжданията.

Разпространяването на откровени лъжи и клевети не е нормалният начин на поведение радиолюбителите (поне за огромната им част).

Виктор Ценков - LZ3NN



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 29 юли 2013, 22:12

С нетърпение очаквам да се публикува анализа и разбора на радиотренировката. Тъй като официалния анализ се бави аз ще си напиша моите лични впечатления от радиотренировката.

Радиотренировката бе много полезна лично за мен.

На първо място доказах сам на себе си, че пеша мога да разнасям собствената си радиоапаратура.
Трансивъра заедно с телеграфния ключ, микрофон, кабели и куфарчето, в което са сложени всичките тези неща, тежи осем килограма. Куфарчето е с размери 30 на 40 на 13 сантиметра.

Жицата за антена, КСВ метъра и външния тунер са около три кила. Компютъра, с неговите му кабели е още три. Тежи пушината... Всички тези неща се събират без проблеми в раница. И тук дойде първия проблем. Кой знае как теглото на раницата набъбна на цели 15+ килца. Дрехите не ми се вижда да тежат толкова много. Предстои анализ и оптимизация на багажа. Важното е, че можех спокойно и без много усилия да се движа с раницата на гръб и куфарчето в ръка. Акумулаторът обаче не е включен в екипировката. Той си ме чакаше на място. При бъдещата оптимизация ще трябва и за него да се търси място.

Разпъването на антената ми отне два часа, от които един час за самото опъване. 30 минути ми трябваха за връзване на единия край на дългата жица на една височка греда на близка сграда. Проблема бе решен чрез въженце с вързан на края камък. След няколко последователни опита и мърморене на магически думички камъкът уцели пространството над гредата и този край на антената успешно бе изтеглен нагоре. През другите 30 минути търсих тинол. Малко тъпо се получи да си носиш газов поялник и да забравиш припоя за него, ама при мен се случи. Все пак открих две парченца по три сантиметра остатъци от тинол и успях да си запоя антенния куплунг. Извод: каквото има да се пои трябда да си е запоено предварително.

Височината на антената над земята се получи средно около два метра. При дължина около 45 метра антената се настройваше добре през външния тунер на всички обхвати от 3.5 до 28 MHz. След като на 7 MHz се преборих със 100W с навалицата за OJ0R (Market Reef - малко островче на около 2000 километра северно от Говедарци) реших, че антената работи добре и на Роженските поляни (124 километра юго-источно) също ще ме чуят.

От село Говедарци работя само с акумулаторно захнанване. На къси вълни трансивъра се захранва от 75 Ah. Практиката показа, че този капицитет на акумулатора е достатъчен за поне три дни работа нормална радиолюбителска работа с мощност сто вата.

Тренировката бе обявена да започне точно в 11:00 часа българско време, но на практика започна две минути по-рано. Не че това има някакво значение, но точността понякога е важна. Тренировката започна с въпрос, който вероятно всички си задаваме и на който тепърва предстои да се даде отговор "LZ1BFR, какво е това?":
http://www.youtube.com/watch?v=ZlbnNWoH ... e=youtu.be
С подръчни средства съм записал цялата радиотренировка - линковете към записите са в информацията към горното клипче.
Още от началото на радиотренировката ясно пролича нестабилността и капризите на прохождението за близки станции. При мен добре се чуваха 90% от участниците. Нивото на шума бе сравнително високо - вероятно от ниската височина на антената. На мен не ми пречеше толкова много, но на записа шума е излязъл по-силен от реалното. Какво да се прави, техниката е значително по-несъвършенна от човешкото ухо. Хубавото бе, че аз добре чувах намиращата се на Рожен водещата станция през цялото време, пък и тя добре чуваше всички - на 59, веднъж дори и на пет-десет.

Тренировката започна с проверка на присъстващите. Разбра се, че няма радиолюбители от Благоевградска област. След това водещата станция започнада да събира радиограмите от участниците. Вместо да работи по събрания вече списък, тя отново започна да пита по области дали има участници. Защо? Нали списъкът бе съставен вече? Пак нямаше никой от Благоевградска област. След приключване на приемането на радиограмите участниците в тренировката бяха приканени да споделят впечатления. Е, казвам си тук вече ще се работи по списък. Нищо подобно, отново започнаха да питат по области дали някой иска да каже нещо. Само аз ли се учудих, че от Благоевградска област отново нямаше никой? Пък и да беше се появил - дали мнението му щеше да е меродавно, след като не бе взел участие в радиотренировката? Имаше и други подобни области с нулево участие, ама тази бе в първата в азбучния списък и излишния трафик от повтарящите се безрезултатни запитвания се наби много яко в съзнанието.

След проверката на присъстващите по области радиотренировката продължи с обмен на информация. И тук LZ1KAA се включи с коренно ново предложение, невключено в указанията на организаторите на радиотренировката. На практика той в движение реализира включване в късовълновата радиомрежа на тренировката на радиолюбители, работещи само на УКВ. Идеята е чудесна, ама защо не бе развита при обсъждането във форума преди самата тренировка? Нещо повече такова предложение на практика бе категорично отхвърляно от организаторите... Има какво да се желае от вътрешната комуникация между радиолюбители, интернет форуми, БФРЛ, участници и организатори.

Радиотренировката продължи с обмен на информация, който мина спокойно и нормално. Щеше да е по-добре ако водещата станция викаше участниците по изработения списък. Така при всяка радиовръзка тя задължително щеше да изговаря повиквателния знак на радиостанцията, от която получава радиограмата. При това пълния повиквателен знак, без да пропуска "LZ". Липсата на едни и същи процедури при обмена на радиограмите доведоха и до друг проблем. При запитване за радиограми от дадена област понякога по двама участника едновременно, без изрично да са им поискани радиограмите, започваха да ги предават... Чуваемостта бе добра, нямаше проблем да се разрешат тези конфликти, но бе добре и да не се допуска такава ситуация.

След радиобмена бе обявено едноминутно радиомълчание. Не ми е много ясно какъв е точно смисъла на това упражнение. Във всеки случай никой не се обади през тези 60 секунди. Слава Богу нямаше и апетити на други радиолюбители към честотата през това време. Какво ли щеше да стане ако някой бе заел честота през това време?

Към 12:06 LZT бе предадена информация за главната радиостанция и нейните оператори, гостите и плановете за провеждане на кръгла маса да се обсъди и анализира радиотренировката. След това думата бе дадена на LZ3NN за приветствие на участниците. После пак по азбучен ред се обходиха участниците по азбучен ред на областите за да споделят впечатления от радиотренировките.

Към 12:20 LZT микрофона на LZ1BFR бе даден на един от годните SV1IW президент на гръцката радиолюбителска организация RAAG. В приветствието си той кой знае защо наричаше радиотренировката "полеви ден", което не бе далеч от истината, ама радиотренировката имаше и една друга цел... от приветствието не се разбра дали SV1IW бе разбрал за нея... На приветствието на SV1IW съвсем приятелски и човешки отговори LZ1JY с неговия добър английски и още по-добро чуство за хумор. По време на приказката между SV1IW и LZ1JY се разбра, че предстои подписване на договор между радиолюбителските огранизации на България, Гърция и Турция за сътрудничество, включително и при кризи. След което съвсем извън протокола SV1IW си направи една обикновена радиовръзка с чуждестранен радиолюбител... съвсем типично като за полеви ден. На мен това доста ми заприлича на гаф от негова страна, ама знам ли... организаторите да кажат.

След изказването на SV1IW споделянето на впечатления и мнения от участниците в радиотренировката продължи. В тази част LZ1KAA се увлече в четенето на дългичка "окръжна радиограма". Не знам как бе в другите места, ама прохождението в Говедарци хич не беше добронамерено към дългата Милчова реч - доста голяма част потъна в ефирните шумотевици. Ако е било важно е добре да се публикува отделно. Последва приветствие и от LZ1VQ. Прохождението вече бе доста лошо и приемането на думите на Жеко допълнително се затрудняваше от непрекъснатите подвиквания "Частота занята" на ревниви пазители на честота. Руски станции в Говедарци не се чуваха, на практика смущенията идваха именно от ревнивите пазители... Позната картинка, на която също следва да се обърне внимание.

Очаквам официалните анализи на радиотренировката като се надявам да има възможност за обсъждането им.
Очаквам и обяването на дата и указанията за следващата радиотренировка.

73, Сашо, LZ1FW/1



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1UPI » 29 юли 2013, 22:57

Викторе, това с "асоциация, в която да участват всички ..." не мисля, че е печеливш ход. По-скоро би било добре всички неправителствени организации в обществена полза да имат еднаква възможност за участие. Така наистина ще може да си сътрудничат, а не да се конкурират за влияние в "асоциацията".
Като казваш "да се намери място.." какво място искат радиолюбителите да им бъде намерено ... въпросите ми са по-скоро в посока "знаем ли какво искаме като радиолюбители" и ако да - може ли в конкретика. Ако не - да го обсъдим..
П.П.
LZ1NPN написа: няма частни репитри , а има добре работещи модерни репитри и една добре развита репитерна и АПРС мрежа.
Останалото е въпрос на интерпретация. :wink:
Пепи, че това не е вярно, знаеш много добре. Нещо повече - събота псуваше Жоро и СУАТ за това, че е много тъпо да продължават с тези филтрации, още повече като официално решение на организацията (в която ти не участваш). Между другото Викторе (lz3nn), нали ми гарантира лично, че ако си махна мненията от форума тук, то филтрациите на АПРС гейтовете на територия предоставена от БФРЛ ще престанат. Е, все още чакам да си удържиш на думата от преди месеци. Ако някой от вас отрече горното, то значи сам си плюе в лицето.
Наистина, няма нужда да пренасяте тази гнусотия тук, където темата е сериозна и става дума за нещо много повече от частни, лични и/или държавни интереси, така че моля Ви и тримата, ходете в другата тема да си го водите тоя разговор. Нека тук останат нещата свързани с тренировката и изводите от нея.

П.П.П. Отговарям тук на въпроса по-долу, за да не спамя излишно темата.
LZ1NPN написа: :mrgreen: :mrgreen: http://aprs.fi/info/a/LZ1UPI-9 - Къде си филтриран?
С псуване или без аз не виждам да си филтриран.
А, че не съм член на SWAT си прав - не съм член. :wink:
:mrgreen: :mrgreen:
Ами погледни в линка, който си дал, погледни, дали ме има през някой от обектите на БФРЛ и ще видиш :) Много е лесно. Сега кажи, че не знаеш нищо по въпроса за филтрирането. :mrgreen:
Последна промяна от LZ1UPI на 30 юли 2013, 00:30, променено общо 3 пъти.



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 29 юли 2013, 23:16

Ивайло и на мен идеята за асоциация не ми харесва много - просто предавам думите на комисарят от ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО". Опасността да има боричкания между отделните асоциации е голяма.
За мен борбата ще е в бъдещите промени за закона да се спомене в отелен член конкретно за радиолюбителите, способстващи за осъществяване на комуникация по време на бедствия и аварии - това ще е напълно достатъчно за бъдещи нормативни актове, произтичащи от това. Точната му формулировка ще мислим след консултациите за които споменах.

Виктор - LZ3NN



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 29 юли 2013, 23:21

lz3nn написа:Припомням ти къде може се намери нужната официална информация:
http://crc.bg:8080/dpls/apex/f?p=923:16 ... 61_X:0,0,1
Да, действително не съм се справил с търсачката на публичния регистър на КРС. Хубаво е, че ти си успял. Сега следва да напишеш дали са в действие и къде са инсталирани LZ0BOT и LZ0CER, на които ти си отговорник и веднага ще се разбере дали става дума за "лъжи и клевети".
lz3nn написа:С това смятам тази тема за окончателно изчерпана и повече не възнамерявам да ти отговарям на заяжданията.
Тепърва ще се налага да отговаряш на въпроси независимо дали го искаш или не, Викторе. Ако не на моите, то на хората, защото рано или късно дори и сеирджиите ще се усетят, че сеира е на техен гръб.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 29 юли 2013, 23:32

По молба на Жеко, LZ1VQ, пускам във форума следния текст:

Обръщение до Бьлгарските радиолюбители-участници в проведената на 27.07.2013 тренировка „Рожен-2013”

Уважаеми колеги,

Предстои изготвяне на обстоен анализ за проведената радиотренировка, който по официален пьт БФРЛ ще внесе в дьржавни институции вьв врьзка с открилата се вьзможност, да се изготвят и внесат законови промени и допьлнения в закона за МВР касаещи „Гражданска защита”. Целта е да бьде легитимиран статута на федерацията, свьрзан с нейната готовност да подпомага дьржавата с изграждане на свьрзочни комуникации при вьзникване на природни бедствия и аварии.

По молба на председателя на БФРЛ, г-н Виктор Ценков, както и в качеството си на организатор по подготовката и провеждането на самата тренировка,се обрьщам кьм Вас сьс молба за следното:

1. Вашите мнения ,оценки, предложения и препорьки за проведената тренировка на 27.07.2013 г.

2. Необходимо ли е кьм БФРЛ да бьде изградена постоянно действаща структура за участие в реални действия, при вьзникване на бедствия и аварии на регионално и национално равнище?

3. В изградените радиоклубове по места, членове на БФРЛ, в сьстояние ли са да бьдат сьздадени групи, разполагащи с човешки и технически ресурс за действия на общинско равнище?

4. Вьв врьзка с провеждането на националната конференция на БФРЛ (есента) в избора на нов УС дали трябва да бьде избран член с дeлeгирани права и персонална отговорност да рьководи „секция” или „направление бедствия и аварии„ кьм УС?

5. Според Вас как и какви форми на подготовка и обучение трябва да се провеждат с участниците в такава структура в БФРЛ?
(Грьцката федерация провежда ежемесечно об учение и подготовка на любителите, включително и спортни сьстезания, грьцката национална банка им е отпуснала финансови срдства , в размер на 50,000 евро за обучение и подготовка, по спечелен от тях проект)

6. Какво е Вашето виждане относно вьзможността да бьдат сьздадени мобилни групи кьм БФРЛ, екипирани и оборудвани сьс свьрзочна апаратура и имущество, които в пострадалите райони да изграждат сврьзка на КВ и УКВ, включително и монтиране на локални ретранслатори, от които да изльчват реална явна информация до оторозирани дьржавни органи и институции?

7. Необходимо ли е провеждането на други радиотренировки с учебна цел на различни видове работа (CW, FM, RTTY)? Ако е необходимо, то колко пъти годишно?

8. Как оценявате действията на главната радиостанция и мнението Ви за работата на водещите оператори?

Би било добре, ако споделите ваши мнения и по вьпроси, които не са вписани в обрьщението, но по сьщество отразяват темата.

С оглед на прозрачността, по Ваша преценка мненията Ви може да изразявате във форума на федерацията или да ги изпращате на моя емейл lz1vq@abv.bg.

В заключение Ви моля всички участници да приемете искреното ми уважение и благодарности за това, че с Вашето активно участие подкрепихте една идея, имаща за цел ние бьлгарските радиолюбители да дадем от себе си нещо в полза на обществото.

Б Л А Г О Д А Р Я В И !

29.07.2013 Г. ЖЕКО ЖЕКОВ –LZ1VQ
Гр.Кьрджали



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1NPN » 29 юли 2013, 23:44

LZ1UPI написа: Пепи, че това не е вярно, знаеш много добре. Нещо повече - събота псуваше Жоро и СУАТ за това, че е много тъпо да продължават с тези филтрации, още повече като официално решение на организацията (в която ти не участваш).
:mrgreen: :mrgreen: http://aprs.fi/info/a/LZ1UPI-9 - Къде си филтриран?
С псуване или без аз не виждам да си филтриран.
А, че не съм член на SWAT си прав - не съм член. :wink:

Бре ,бре много апетитна хапка тез репитри бе!?Много натоварени с амбиции и желание за показност :mrgreen: :mrgreen:
Последна промяна от LZ1NPN на 29 юли 2013, 23:48, променено общо 2 пъти.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1FW » 29 юли 2013, 23:44

Български и гръцки радиолюбители тренираха за действия при бедствия и аварии
публикувана: 29-07-2013 13:03 ч.
Жеко Жеков

http://www.kardjali.bgvesti.net/news/13 ... я_и_аварии



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от lz3nn » 29 юли 2013, 23:54

Благодаря на Жеко LZ1VQ за анкетата.
Сашо LZ1FW даде изключително подробен и увлекателен разказ на неговото участие в тренировката. От неговият може да извлечем доста полза.
Според мен той е изключително прав за първоначалното подценяване на връзките през ретранслаторите и включването им в упражнението извън 'сценарият'. Това показва, че сме гъвкави и се адаптираме в движение. Така, че при включването на репитрите и УКВ връзките в бъдещите упражнения не се съмнявам, че броят на участващите станции ще се увеличи значително - при извънредна ситуация всички средства за комуникации са важни.
Със съвместни усилия може да усъвършенстваме и самото упражнение с всички видове връзки - колкото повече мнения се чуят, толкова по-добре!!!

LZ3NN



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1CY » 30 юли 2013, 00:01

Предлагам горното обръщение да се превърне в една своеобразна анкета с
неговите 8 въпроса.Желателно е всеки участник в тренировката да изпрати
отговорите на посочения от организаторите електронен адрес в удобен за четене
файл.Към въпросите може да се добави още:С каква апаратура ,антени и захранване
работихте по време на тренировката,какво беше прохождението ,мнения и предложения
за бъдещите тренировки.
Моето мнение и виждане за проведената тренировка: Първа тренировка след няколкогодишно
прекъсване.Някои,описани от Сашо,отклонения се дължат на елемента "показност" на тази
тренировка.Там присъстваха представители на организации и ведомства,области и общини,
дори чуждестранна делегация и представител на ЕС, пред които трябваше да покажем кои
сме и какво можем за да имаме за в бъдеще някаква възможност да влезем в някоя "класация"
и някой държавен нормативен документ.Предлагам бъдещите тренировки да се провеждат по семпло,
по "стегнато" и да се включват всички елементи на обмена,като преминаване на резервни честоти,
"пренасочване на кореспонденти на други честоти за работа помежду им след като са "докладвали"
на главната станция.УКВ елемент също е препоръчителен но не хаотично а организирано по
области на местно ниво и един представител за връзка с евентуално второ работно място на
главната станция.Подробно ще опиша всичко в писмо-отговор на въпросите до организаторите.
Благодаря на организаторите и домакините за отлично свършената работа и приятната среща.
73

Малко допълнение.
1.Предлагам,с цел популяризиране на този вид дейност и стимулиране на участниците в тренировката
/това е в пълна сила и за всички останали КВ и УКВ състезания/ БФРЛ,като главен организатор,
да издава на всички участници/естествено,след представяне на отговорите на анкетата или
изпращането на отчет за състезанията/ ЕЛЕКТРОННИ ДИПЛОМИ с подходящ дизаин и съдържание.
Бързо,лесно и ефтино.И без това на "дипломно ниво" сме под всякаква критика.Пробив в това отношение
направи Виктор Маринов,LZ1NY, с електронна УКВ диплома, също и LZFF и LZ3GA имат електронен вариант на
издавани от тях дипломи.
2.На срещата се "размахваха" много фотоапарати и камери.Добре ще бъде някъде ,в някой сайт,да се
събере този материал за да бъде общодостъпен. За сега има малки количества във Фейсбук.
73


LZ1CY

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1ZF » 30 юли 2013, 17:30

LZ1BB написа:
lz3nn написа:Не знам за кои път повтарям, че няма унищожени репитри!!!
Е как да няма? Федерационните ретранслатори са не само демонтирани и премахнати от стратегическите републикански комуникационни точки, но вече и справка в публичния регистър на КРС показва, че не фигурират дори само като инициали. На тяхно място са монтирани ДРУГИ репитри, които са ЧАСТНИ и нямат нищо общо с федерацията, освен че използваха договора на БФРЛ с НУРТС за това свое деяние. Не без твое знание. Така, че Викторе, не заблуждавай хората. Ако мислиш, че не съм прав назови инициалите на ретранслаторите, които са собственост на БФРЛ и къде са разположени те. Това, че ще се пише доклад до Кристалина Георгиева не означава, че не може да си кажем истината и да настояваме за възстановяване на федерационните ретранслатори.
Здравей Хари,

По никакъв начин не мога да се съглася с това твое "писание" и нека изложа личния си опит. За R2 се грижех доколкото мога от 1987 до 1998 година (много активно до 1994). Тогава бях обвиняван от Сотир Коларов, че съм бил своеволничил с чужда собственост (ретранслатора R2), че съм нямал право да променям антените и т.н. И накрая се стигна дотам, че през 1998 когато се качих, за да се опитам да ремонтирам R2, тогавашния началник Ботушев ми каза че нямал право да ме пуска повече там (след съответното обаждане разбира се). Колегите които през този период ползваха R2 на Ботев помнят колко пъти съм "търчал" (по следния най-кратък маршрут: http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/po ... 627783.big ) нагоре, вкл. съм го носил на гръб. Сегашния Председател на БФРЛ Виктор Ценков като ученик в техникума в гр. Сопот и член на радиоклуба LZ1KVZ също помагаше по това време за поддръжката на R2 на връх Ботев, както и за изграждането на УКВ заслона на връх Левски (Амбарица) 2166 м. - миналата година той на 100% спонсорира ремонта на същия заслон: http://lz-live.com/index.php?option=com ... 00&lang=en
Не е важно ФОРМАЛНО чия собственост са репитрите (болшинството от тях по света са частна собственост на отделни радиолюбители), а как работят и как се ползват!
Не ги познавам тези момчета (LZ1LSD и група), но им изказвам (и не само аз) огромна БЛАГОДАРНОСТ, за това което правят за радиолюбителските ретранслатори в България!
Те отделят много от личното си време, средства (вкл. "трошейки" личните си коли: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=61&t=270695 ), за да можем всички ние да ползваме тези ОТЛИЧНО РАБОТЕЩИ ретранслатори.
Така, че за мене Хари, горенаписаното от тебе си е "чиста проба" заяждане.

73 Гошо

P.S. Към всички колеги: Моля "качвайте" снимките и клиповете от радиотренировката на сайта http://www.lz-live.com - администратор е Вальо LZ1DOT.

Искам да добавя информация относно използването на УКВ, особено в "центъра" на бедствието. При земетресението във Фокушима японските радиолюбители изпратиха като дарение 20 000 токита + десетки ретранслатори, които спасителните екипи използваха в района на бедствието (разрушенията от цунами) и на авариралата ядрена централа. КВ диапазоните (основно 40 метра) се използваха само за предаване на обобщени данни от района на бедствието до организирания от JARL комуникационен щаб в Токио. Така че за в бъдеще трябва да обърнем по-голямо внимание на възможностите за използване именно на УКВ при подобни ситуации. Най-важни "на терен" при спасителните операции са локалните комуникации на УКВ осъществявани с токита и мобилни радиостанции, като при сложен "насечен" терен трябва да има мобилни ретранслатори - именно този вариант трябва да "проиграем" при следващите радиотренировки.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Покана за участие в LZ радиотренировка

Мнение от LZ1BB » 31 юли 2013, 09:57

Гошо, за същия ретранслатор говоря и аз. Онзи, който беше закупен от ОСО по заявка на ЦРК на България. Който след закриването на ЦРК стана собственост на Войнтех, а по-късно беше закупен от там и стана собственост на БФРЛ, регистриран с отговорник Милчо Гълъбов Миианов, LZ1RF. След изтичане мандата на LZ1RF не знам по какви причини репитъра беше прелицензиран с отговорник Виктор Ценков Ценков LZ3NN, но също беше собственост на БФРЛ. Инициала на този ретранслатор е LZ0BOT. В момента LZ0BOT е демонтиран и премахнат. На негово място е инсталиран частен репитър с отговорник LZ1LSD. Та не виждам в какво се заяждам. Може би за теб е нормално ретрсанслаторите на федерациятса да бъдат демонтирани и подменени, но за мен това не е нормално. Така че стига с тази демагогия и заблуждаване на хората. Работел R2. Кажи защо не работи LZ0BOT и къде се намира в момента?

Както е тръгнало скоро време може и федерацията да подмените с частна и пак да говорите, че има федерация. Не мога да разбера защо с Виктор се правите на ударени, че нищо не се е случило. Защо моето настояване за възстановяването на LZ0BOT, федерационния репитър, който беше инсталиран и работеше от връх Ботев до преди да бъде унищожен, ви дразни толкова много? Би трябвало ръководството на федерацията и особено председателя и да е много повече загрижен за имуществото и комуникационните възможности на организацията от мен. Защо не е така? Защо вместо да насочите енергията си към възстановяването на репитъра нападате мен и манипулирате хората? Нещо сбърках с въпроса ли или го зададох в неподходящ момент и попречих на някоя схема? Какво?

Хубаво си надебелил цял пасаж от мнението си, но колкото повече го надебеляваш, толкова повече се вижда колко важно е федерацията да разполага със собствени ретранслатори. Това е факт и затова трябва незабавно ръководството да се вземе в ръце и да започне усилена работа за възстановяване на своите вече демонтирани ретранслатори на връх Ботев и Черни връх - LZ0BOT и LZ0CER и да потърси отговорност от този, който на практика ги премахна и подмени с частни! Може би е крайно време КС на БФРЛ да се намеси и от своя страна да провери кой и защо допусна това въобще да се случи. Темата за тези два репитъра е тясно свързана с участието на БФРЛ в каквото и да е начинание свързано с работа при бедствия и аварии.



Заключена