ТВ предаване за радиолюбителите

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1NY » 08 фев 2013, 10:12

На 10.02.2013г от 9,30 часа в рамките на "Денят започва... в неделя с Жоро Любенов - развлекателно предаване" по БНТ1 ще бъде излъчен материал за радиолюбителите
По информация от Стефан LZ5SD

Нямам информация кой е автор на предаването, нито повода, нито тематиката на предаването... затова най-добре да го гледаме! :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1KH » 10 фев 2013, 10:50

Браво на момчетата от LZ9W !
Желая им успехи !



LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1OT » 10 фев 2013, 12:46




LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2013, 18:27

Според мен предаването беше много слабо. През цялото време имах чувството че репортерът не разбира с какво се занимават тези странни хора.
Жалко че колегите от LZ9W не получиха представянето което заслужават.

Изобщо популярността на хобито ни прогресивно намалява. Сигурно на всеки се е случвало да го питат: Добре де, нали имаш скайп. Защо ти е да си губиш времето с това радио ?


Истинското радио свети в тъмното

LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1KH » 14 фев 2013, 21:02

Може и да е слабо предаването, но все пак е нещо, в сравнение с почти пълната липса на информация в медиите за нашето хоби. Затова трябва да сме благодарни на БНТ, че са се сетили за нас.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1ZJ » 15 фев 2013, 16:58

LZ5PL написа: Добре де, нали имаш скайп. Защо ти е да си губиш времето с това радио ?
Като ми зададат подобен въпрос им отговарям с контра-въпрос : "Добре де, нали има магазини за риба, що им е на рибарите да си губят времето да я ловят" :mrgreen:



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ5PL » 16 фев 2013, 00:19

"Добре де, нали има магазини за риба, що им е на рибарите да си губят времето да я ловят"
Това ми хареса! Не беше ми идвало на ума, но отсега го приемам на въоръжение :D


Истинското радио свети в тъмното

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: ТВ предаване за радиолюбителите

Мнение от LZ1FW » 17 фев 2013, 11:08

LZ5PL написа:Според мен предаването беше много слабо. През цялото време имах чувството че репортерът не разбира с какво се занимават тези странни хора.
Жалко че колегите от LZ9W не получиха представянето което заслужават.

Изобщо популярността на хобито ни прогресивно намалява. Сигурно на всеки се е случвало да го питат: Добре де, нали имаш скайп. Защо ти е да си губиш времето с това радио ?
Много е лесно да се намерят кусури, като си седиш спокойно в къщи пред компютъра и не си засегнат от напрежението, което е неминуемо заставайки пред телевизионна камера. Хората са направили предаване. Браво! По-добре е някакво предаване отколкото мълчание по темата.

Основните забележки към автора на предаването са три:
1. Заглавието "Радиолюбители срещу радиопирати". Темата е дълга и предаването изобщо не успява да я покаже.
2. Използването на музиката на Queen е допустимо, особено когато се пее за радио. Сигнала на Radio Tirana International (RTI) като музикален фон е неточен избор, радиоразпръскването е леко встрани от радиолюбителсството. Специално за музикален фон с техниката на LZ9W можеха за кратко време да се направят достатъчно записи на далечни и интересни станции, както на телеграф, така и на еднолентова модулация.
3. Личи си, че на авторите им е липсвало време самите те да се запознаят и да разберат за какво точно правят предаване.

Забелязани конкретни грешки:
Въпрос: Какво си казвате?
Отговор: "... .... По принцип няма забранени неща."
Неволна грешка, направена с добри намерения... Справка в http://www.crc.bg/files/_bg/Tech_izisk_ ... _09_09.pdf

Друга грешка, също направена с най-добри намерения:
Когато беше голямото земетресение в азиатската част на Турция (знаете - голяма трагедия, всичко беше изравнено със земята)
Наши радиолюбители със съдействието на Гражданска защита бяха командировани там и бяха осъществили радиовръзката с правителството и координацията с пожарната и полицейската служба на Турция.
Историческа справка може са се направи от материали, публикувани малко след земетресението:
http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lzinta1.html
http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lzinta2.html
Въпрос: Разлика между радиолюбителите и радиопиратите
Отговор: "Разликата е, че едните имат лиценз, а другите нямат".
Съвсем случайно напоследък често попадам на руски радиопирати. Ясно е, че те са абсолютно незаконни, но твърде често водят изключително радиолюбителски дискусии - за крайни стъпала, антени и т.н. И обратното - неслучайно попадам на лицензирани радиолюбители, които са абсолютно законни, обаче приказките водени от тях в ефира хич не са радиолюбителски.
Изключително дълга, сериозна и до известна степен тъжна тема... Не се чуствам достатъчно подготвен да обсъждам.

Пламен е прав. Могло е и по-добре. Забележките ми са по-скоро препоръки към следващите предавания. Подочух, че ще има и други подобни предавания.
Пък и ми беше интересно да видя познати муцуни, които не съм срещал на живо от почти 30 години.

73, Сашо



Отговори